RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Waga naszej galaktyki już znana. Liczba zer imponuje

O masie Drogi Mlecznej w znacznej mierze decyduje ciemna materia (fot. NASA)

1,76 septyliona kilogramów, przy czym jeden septylion to 10 z 42 zerami – tyle według ustaleń naukowców z brytyjskiego Imperial College London waży nasza galaktyka Drogi Mlecznej. To 890 miliardów więcej od masy Słońca, tyle waży również 6 miliardów miliardów miliardów słoni…

Kosmiczne sprzątanie. Specjalna śmieciarka szykuje się na orbitę

Na 2025 r. Europejska Agencja Kosmiczna zaplanowała misję ClearSpace-1, w czasie której sprzątający satelita przechwyci i usunie z orbity ważący aż...

zobacz więcej

Naukowcy przyznają, że zadanie nie było łatwe. „Zważenie” galaktyki było możliwe dzięki śledzeniu ruchów gwiazd wewnątrz Drogi Mlecznej, co pomogło ujawnić, jak grawitacja galaktyki wpływa na te gwiazdy. Sęk w tym, że większość obiektów, które wchodzą w jej skład jest dla nas niewidocznych.

Pomiary musiały uwzględnić fakt, że chmury pyłu blokują odległe gwiazdy, przez co urządzenia obserwacyjne nie mogą ich dostrzec. Wzięto również poprawkę na ruch naszego Układu Słonecznego, który miał wpływ na oszacowanie wagi.

– Dysk naszej galaktyki się kręci jednolicie, ale już obiekty znajdujące się w różnej odległości od jej centrum poruszają się z różną prędkością – zwrócił uwagę w rozmowie z serwisem Live Science astrofizyk Fabio Iocco z Imperial College London, współautor badań.

Droga mleczna składa się nie tylko z gwiazd, planet, gazu i innych widocznych rzeczy, ale przede wszystkim z ciemnej materii, która wywiera wpływ grawitacyjny, a jednocześnie nie tworzy żadnych obiektów astrofizycznych, które możemy bezpośrednio obserwować – zwraca uwagę serwis Whatnext.pl. Eksperci przyjęli, że czarna masa stanowi około 93 proc. całkowitej masy galaktyki (830 mld mas Słońca).

źródło:
Zobacz więcej