RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ameryka Łacińska – niemal zerowy wzrost gospodarczy w regionie w 2019 r.

Gospodarka Wenezueli kolejny rok kończy katastrofalnym bilansem ujemnym: -25,5 proc. PKB (fot. REUTERS/Carlos Garcia Rawlins)

Gospodarka Ameryki Łacińskiej i Karaibów kończy rok wyjątkowo niskim (0,1 proc.) średnim przyrostem gospodarczym. Na takim wyniku zaciążyła w szczególności katastrofa gospodarcza Wenezueli i spowolnienie gospodarki brazylijskiej.

Jak doprowadzić kraj do ruiny. Socjalizm w wykonaniu Maduro

Mogło być eldorado, jest kryzys humanitarny, głód, wysokie bezrobocie, szalejąca hiperinflacja sięgająca milion procent i trwające kolejny rok...

zobacz więcej

Przyrost PKB w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej, w Brazylii, wyniósł zaledwie 1 proc., W Chile - 0,8 proc. w Meksyku – 0 proc., chociaż m.in. w Boliwii, Kolumbii i Gwatemali przekroczył 3 proc. – zaznaczono w raporcie Komisji Gospodarczej ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (Cepal) przedstawiony w czwartek w Santiago de Chile.

Gospodarka Wenezueli kolejny rok kończy katastrofalnym bilansem ujemnym: -25,5 proc. PKB. Jest jeszcze gorzej niż w roku ubiegłym, gdy zanotowano rekordowy poziom -19,6 proc.

Według autorów raportu w 2019 r. w regionie nastąpiło „ogólne spowolnienie, niezmiernie skomplikowane zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym”.

„Towarzyszyły mu naciski społeczne na zredukowanie nierówności majątkowych; w niektórych krajach regionu protesty wybuchały z niezwykłą siłą” – podkreśla się w bilansie Cepal, który nawiązuje do masowych protestów społecznych m.in. w Chile „na tle zaostrzających się nierówności majątkowych”.

„Po okresie znacznego zmniejszenia się ubóstwa w Ameryce Łacińskiej i krajach karaibskich w pierwszej części bieżącej dekady, region przeszedł od fazy rozwoju do fazy recesji(...), a ta daleka od wygaśnięcia dynamika trwa” – głosi raport.

Milion procent inflacji. Wenezuela na skraju zapaści

Załamanie się gospodarki i systemu świadczeń socjalnych wprowadzanych od początku „rewolucji boliwariańskiej”, zainicjowanej przez zmarłego w 2013...

zobacz więcej

„Pogłębia się zastój gospodarczy, który godzi w niższe warstwy społeczeństwa latynoamerykańskiego, dla których możliwości awansu są skrajnie ograniczone” – stwierdzają eksperci Cepalu, zwanego przez ekonomistów „ramieniem ONZ w sprawach rozwoju subkontynentu”.

Według danych Cepalu 6 mln ludzi „weszło w tym roku w strefę skrajnego ubóstwa, która obejmuje w Ameryce Łacińskiej do 191 mln osób”.

Raport przewiduje, że okres lat 2014-20 przejdzie do najnowszej historii Ameryki Łacińskiej i Karaibów jako „okres najsłabszego wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich siedmiu dekad”. Aż 23 kraje z 33 tworzących ten region boryka się ze spowolnieniem i recesją.

„W świetle tych danych, region nie jest w stanie udźwignąć polityki dalszych wyrzeczeń i wymaga wdrażania programów, które zapewniłyby wzrost i zredukowanie nierówności w społeczeństwie, a polityka podatkowa powinna skoncentrować się na stymulowaniu wzrostu i zaspakajaniu postulatów socjalnych” – podsumowała raport sekretarz wykonawcza Cepalu, Alicia Barcena, która zaprezentowała w Santiago de Chile ten dokument.

źródło:

Zobacz więcej