RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

84 proc. Polaków chce korzystać z opakowań zwrotnych

Polacy chętnie ograniczyliby liczbę odpadów we własnym domu (fot. Shutterstock/Mark Agnor)

84 proc. Polaków chętnie skorzystałoby z produktów w opakowaniach zwrotnych, gdyby były one dostępne – tak wynika z sondażu ARC Rynek i Opinia. Badani przyznają, że segregacja odpadów przysparza kłopotów m.in. dlatego, że jest ciężko zmieścić w mieszkaniu pięć pojemników.

UE chce kaucji za plastikowe butelki. Polska się sprzeciwia

Unia Europejska chce obowiązkowego recyklingu 90 proc. butelek plastikowych już w 2025 r. Oznaczałoby to konieczność wprowadzenia systemu kaucji –...

zobacz więcej

Większość Polaków chce korzystać z opakowań zwrotnych.

Nie ma tutaj różnic w odpowiedziach w podziale na płeć, miejsce zamieszkania czy wielkość miejscowości. Widać tylko pewną różnicę przy podziale na wiek - osoby po 35. roku życia nieco chętniej odnoszą się do takiego rozwiązania – napisano w komentarzu do badania.

Jak informuje ARC Rynek i Opinia, jako główny powód potencjalnego korzystania z produktów w opakowaniach zwrotnych Polacy wskazują chęć zrobienia czegoś pozytywnego dla środowiska – to argument szczególnie ważny dla osób z wyższym wykształceniem.

Ważny jest również fakt, że w domu gromadziłoby się mniej śmieci – to argument przemawiający szczególnie do kobiet. Zachęcać do tego typu rozwiązań mogłyby również niższe ceny takich produktów oraz niższe opłaty za wywóz śmieci.

Temat segregacji odpadów jest bardzo żywy w ciągu ostatnich miesięcy. Obowiązująca segregacja pięciu frakcji przysparza Polakom trochę kłopotów, nie tylko dlatego, że nie zawsze wiedzą, jaki odpad do jakiego kosza wrzucić, ale również – jak zmieścić w mieszkaniu pięć pojemników. Dlatego, jak widać z naszego sondażu, Polacy chętnie ograniczyliby liczbę odpadów we własnym domu poprzez korzystanie np. z produktów w opakowaniach zwrotnych – komentuje cytowany w komunikacie Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

– Jednocześnie fakt, że aż 84 proc. respondentów pozytywnie odniosło się do takiego rozwiązania, a za główną zachętę uznali oni pozytywny wpływ na środowisko pokazuje, że Polacy są coraz bardziej świadomi wpływu produkcji i konsumpcji w tym obszarze – dodaje Czarnecki.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na ePanel.pl) w listopadzie na reprezentatywnej pod względem wieku, płci, wykształcenia i miejsca zamieszkania próbie respondentów.

źródło:

Zobacz więcej