RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Boeingi 737 Max uziemione co najmniej do lutego

Boeingi 737 Max zostały uziemione po dwóch katastrofach, w których w sumie zginęło 346 osób (fot. mat.pras.)

Boeingi 737 Max nie otrzymają zgody na loty nawet do lutego 2020 r. – poinformowała amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Samoloty zostały uziemione po dwóch katastrofach, w których w sumie zginęło 346 osób.

American Airlines przedłużyły uziemienie Boeingów 737 MAX

Linie American Airlines poinformowały w piątek, że przedłużyły okres wycofania z eksploatacji samolotów Boeing 737 MAX do 5 marca 2020 r. Wcześniej...

zobacz więcej

FAA oświadczyła, że nadal bada problemy dotyczące samolotu Boeing 737 Max i potwierdziła, że nie wyda zgody na dopuszczenie maszyn tego typu do lotów z pasażerami przed końcem roku.

Urzędnicy federalni powiedzieli Agencji Reutera, że decyzji FAA można się spodziewać najwcześniej w styczniu, chociaż niektórzy z nich sądzą, że może to być dopiero w lutym.

Znaczące opóźnienie w zatwierdzeniu do lotów 737 Max może zmusić Boeinga do ograniczenia, a nawet wstrzymania produkcji samolotów, co będzie miało konsekwencje dla całego globalnego łańcucha dostaw samolotów i części zamiennych oraz dla wielu klientów linii lotniczych – przestrzegają eksperci.

Szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego Alexandre de Juniac ostrzega, że linie lotnicze zbliżają się do kresu możliwości sprawnego zarządzania flotami przy wyłączeniu 737 MAX z eksploatacji.

Przewoźnicy będą potrzebowali co najmniej 30 dni na przygotowanie maszyn i załóg, gdy FAA wyda zgodę na loty 737 Max.

Boeingi 737 Max uziemiono w rezultacie dwóch katastrof – w Indonezji w październiku zeszłego roku i w Etiopii w marcu tego roku – w których łącznie zginęło 346 osób. Przyczyną tych katastrof było najprawdopodobniej wadliwe oprogramowanie kontrolujące system MCAS automatycznie zapobiegające przeciągnięciu (utracie siły nośnej). Wszystkie 737 Max, będące w posiadaniu linii lotniczych na całym świecie, zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu dopuszczającego do lotów z pasażerami.

źródło:

Zobacz więcej