RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zapłacimy kaucję za plastikowe butelki. „To kwestia miesięcy”

Nowe przepisy mają ograniczyć produkcję odpadów (fot. Shutterstock/monticello)

– Wprowadzenie kaucji za butelki plastikowe to kwestia miesięcy – zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Do czerwca zostanie przedstawiona propozycja ustawowa.

Dwulatek zadzwonił do mamy z auta, że tata śpi za kierownicą

Ponad trzy promile alkoholu w organizmie miał 35-letni łodzianin, który przewoził autem dwóch synów i w trakcie jazdy zasnął za kierownicą. Jak...

zobacz więcej

Nawiązując do exposé premiera Mateusza Morawieckiego, Kurtyka zadeklarował, że w celu ograniczenia obiegu plastiku w ciągu „miesięcy” zostanie wprowadzony system kaucyjny za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych. Minister dodał, że wiąże się to z „poszerzeniem odpowiedzialności producenta”. Kurtyka zapowiedział przedstawienie do czerwca propozycji ustawowej w tej sprawie.

W listopadzie minister mówił, że jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu będzie ograniczenie ilości odpadów. Jak podkreślał, droga do tego wiedzie przez bodźce ekonomiczne, m.in. nadanie odpadom określonej wartości.

Tysiące Mikołajów na ulicach [GALERIA]

Tysiące biegaczy zmierzyło się z wiatrem i deszczem, przebiegając ulice szkockiego miasta Glasgow w ramach konkursu „Santa Dash”. Trasa liczyła 5...

zobacz więcej

– Chciałbym wprowadzić zasadę poszerzonej odpowiedzialności producenta. Chciałbym, żebyśmy nadali odpadom pewną wartość – mówił Kurtyka w radiowej Jedynce.

– W momencie, gdy stworzymy system, w którym nadamy wartość tym surowcom, będziemy mogli nie tylko ograniczyć koszty, ale poprzez racjonalne bodźce ekonomiczne skłonić producentów, by choćby opakowania były jak najbardziej ekologiczne. Takie, które można potem w łatwy sposób przeznaczyć do odzysku – wyjaśnił Kurtyka.

źródło:

Zobacz więcej