RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były kierownik moskiewskiego laboratorium antydopingowego popiera decyzję WADA

Grigorij Rodczenkow ujawnił aferę dopingową i musiał uciekać z Rosji. (fot. arch. PAP/ITAR-TASS / Vitaly Belousov)

Ukrywający się w USA były kierownik moskiewskiego laboratorium antydopingowego Grigorij Rodczenkow poparł decyzję WADA o wykluczeniu Rosji z letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio i zimowych w Pekinie. – Nareszcie oszustwa, kłamstwa i fałszerstwa zostały odpowiednio ukarane – powiedział Rodczenkow BBC.

Rosja wykluczona z igrzysk olimpijskich po aferze dopingowej

Światowa Agencja Antydopingowa wykluczyła Rosję z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku w związku z aferą...

zobacz więcej

Jego zdaniem należy jeszcze raz zbadać wszystkie próbki rosyjskich sportowców z IO w Londynie w 2012 r. i Soczi w 2014 r.

– A medale powinny zostać jeszcze raz rozdane. Wszyscy, którzy w nawet najmniejszym stopniu byli związani z dopingiem, powinni zostać ukarani. Tu chodzi przede wszystkim o takie dyscypliny, jak lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów, biegi narciarskie, biathlon i bobsleje – dodał Rodczenkow.

Mężczyzna z Rosji uciekł w 2016 r. i od tego czasu ukrywa się w Stanach Zjednoczonych.

„Uznano ich za persona non grata w świecie sportu”. Co oznaczają sankcje dla Rosji

Rosja została wykluczona z udziału w letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio i zimowych Pekinie. Ale dzisiejsze stanowisko WADA tak naprawdę...

zobacz więcej

– Musimy zrobić wszystko, by w sporcie znowu panowała sprawiedliwość. Jest mnóstwo czystych, uczciwych sportowców, którzy musieli porzucić swoje marzenia ze względu na oszustów – podkreślił Rodczenkow.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wykluczyła Rosję z letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 r. Rosyjscy sportowcy będą mogli jednak startować pod neutralną flagą, podobnie jak w zeszłym roku na zimowej olimpiadzie w Pjongczangu i w 2016 r. w Rio de Janeiro.

W ciągu czterech najbliższych lat Rosja nie będzie mogła również organizować najważniejszych imprez.

źródło:

Zobacz więcej