RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Putin musi zrobić porządek”. Komentarze w Rosji po decyzji WADA

Deputowany do rosyjskiej Dumy wierzy w sprawczą moc Władimira Putina (fot. Mikhail Klimentyev\TASS via Getty Images)

Decyzja WADA o wykluczeniu Rosji z udziału w najbliższych zimowych i letnich igrzyskach olimpijskich to temat numer jeden w rosyjskich mediach. – Jestem zdania, że postanowienia WADA wymagają twardej reakcji ze strony całego naszego kraju, a przede wszystkim prezydenta Władimira Putina – grzmi cytowany przez agencję TASS Igor Lebiediew.

Bańka o wykluczeniu Rosji: To bardzo dobra decyzja

Rosja została wykluczona z udziału w przyszłorocznych letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio i zimowych w Pekinie, które odbędą się w 2022 r. Taką...

zobacz więcej

Lebiediew to były piłkarski działacz, obecnie deputowany do dumy. Nadzieję dla rosyjskiego sportu widzi tylko w Putinie. – To jedyna osoba, która ma odpowiedni autorytet, żeby przywrócić porządek w tej kwestii – przyznaje.

W czystość rosyjskiej walki z nielegalnym wspomaganiem wierzy minister sportu Pawieł Kołobkow.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że system antydopingowy działa u nas bez zarzutu. Co roku RUSADA pobiera około 9 tys. próbek, więc WADA nie powinna mieć wątpliwości, co do naszej walki z dopingiem. Być może zdecydujemy się jeszcze na dodatkowe testy sportowców, ale mogę zagwarantować, że każdy rosyjski sportowiec jest badany na obecność niedozwolonych środków – cytuje wypowiedź członka rządu portal Russia Today.

Dalej idzie premier Dmitrij Miedwiediew, który decyzję Światowej Organizacji Antydopingowej nazywa „antyrosyjską histerią”.

Jeszcze dalej poszedł szef rosyjskiej agencji antydopingowej w rozmowie z Russia Today.

– RUSADA jest jedyną organizacją, która nie została objęta żadnymi restrykcjami. Napisano, że CRC [Komitet ds. Zgodności – przyp. red.] nie rekomenduje żadnych kar wobec Rosyjskiej Organizacji Antydopingowej – powiedział Jurij Ganus.

Bańka o wykluczeniu Rosji: To bardzo dobra decyzja

Rosja została wykluczona z udziału w przyszłorocznych letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio i zimowych w Pekinie, które odbędą się w 2022 r. Taką...

zobacz więcej

Tymczasem już na początku oświadczenia WADA, czytamy, że „Komitet Wykonawczy WADA jednogłośnie potwierdził rekomendacje CRC, aby wykluczyć RUSADA z systemu antydopingowego na okres czterech lat”.

Dużo rozsądniej wypowiadał się znakomity przed laty rosyjski hokeista Wiaczesław Fietosow.

– Jestem mocno wkurzony decyzją WADA, bo ona może pogrzebać profesjonalny sport w całym kraju. Ucierpi mnóstwo niewinnych sportowców i trenerów. Niezależnie od tego, co wydarzy się w przyszłości, upłynie dużo czasu, zanim Rosja odzyska reputację kraju, w którym nie ma miejsca na doping – przyznał złoty medalista olimpijski w hokeju na lodzie z Sarajewa i Calgary.

– Oczywiście, że powinniśmy się odwołać, ale nie mam przekonania, że przedstawimy wystarczające argumenty, aby odwrócić decyzję WADA. Trzeba też spojrzeć na to, że WADA podjęła decyzję jednogłośnie. Nie może tu być mowy o jakimś antyrosyjskim spisku – dodał w rozmowie z agencją TASS.

Jeśli Rosjanie złożą apelację, sprawa trafi przed Międzynarodowy Trybunał ds. Sportu w Lozannie.

źródło:
Zobacz więcej