RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sasin: Rozpoczynam ocenę zarządów spółek 

Jacek Sasin (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Rozpoczynam ocenę zarządów spółek – deklaruje w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Fragmenty opublikowała poniedziałkowa „GPC”.

Wicepremier Sasin: Polski węgiel i górnictwo mają przyszłość

Polski węgiel i górnictwo mają przyszłość; nie musimy dziś mówić, że to gałąź gospodarki, która ma nieuchronnie zmierzać do końca – mówił minister...

zobacz więcej

Sasin był pytany o formalną pozycję ministra aktywów państwowych, o to, czy jego status jest podobny do walnego zgromadzenia dla spółek skarbu państwa. – Tam, gdzie jest stuprocentowa własność państwa, to tak, a tam, gdzie jest ona tylko częściowa, to reprezentuję państwowego właściciela – wyjaśnił wicepremier.

Dopytany, czy posiadając w swoim zarządzie ok. 200 mld zł jest najbogatszym człowiekiem w Polsce, stwierdził: „Ta wartość zależy od tego, jaką metodę wyliczeń przyjmiemy”.

– Zakładam niestety, że nie aż 200 mld, zapewne około połowy tej sumy, i nie ja, lecz RP. To nasz wspólny majątek, a zarządza nim rząd. Minister aktywów państwowych sprawuje nadzór właścicielski, ale nie jest w nim niepodległy, bowiem jest częścią Rady Ministrów i realizuje politykę przez nią przyjętą i popartą przez większość parlamentarną – wyjaśnił.

Zapytany, czy planuje przegląd zarządów tych spółek, by ocenić ich przydatność do realizacji nowych wyzwań, poinformował, że „ocena pracy zarządów następuje na bieżąco”. – Dokonują jej rady nadzorcze; wszystko działa, jak należy – technokratyczna rutyna. Ale oczywiście można powiedzieć, że dziś mamy nowy początek – dodał. W ocenie ministra dotychczasowy model „nie okazał się wystarczająco skuteczny do realizacji ambitnych planów gospodarczych”.

Wyjaśnił także, co było największym obciążeniem. – Przede wszystkim trudność zorganizowania sprawnej współpracy między spółkami. W jakiejś mierze to się udało, ale nie zawsze. Bardzo często okazywało się, że ta współpraca wymagała zgody wielu resortów i grzęzła w codzienności ministerialnych zadań. Resort aktywów państwowych będzie skoncentrowany na zarządzaniu. Oczywiście dziś jesteśmy w fazie organizacji ministerstwa i ram prawnych jego działania, ten proces potrwa jeszcze około dwóch miesięcy, ale zapewniam, że nadzór w tym czasie nie ucierpi – powiedział

źródło:

Zobacz więcej