RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kupowanie polskich produktów to dla gospodarki kilkadziesiąt mld złotych rocznie

„Kupowanie polskich produktów to najprostszy sposób na wsparcie polskiej gospodarki” (fot. pexels.com/Magda Ehlers)

„Kupowanie polskich produktów to najprostszy sposób na wsparcie polskiej gospodarki” – napisał w nocy z soboty na niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że patriotyzm gospodarczy jest istotnym ogniwem rozwoju ekonomicznego na całym świecie.

„Wybieram 590”. Kupując te produkty, wspierasz polską gospodarkę

Kupując polskie produkty konsumenci mogą sprawić, że miliardy złotych zostaną w naszej gospodarce. Przypominają o tym organizatorzy akcji Wybieram...

zobacz więcej

Premier wsparł w ten sposób kampanię społeczną „Wybieram 590 – sobota dla Polski”. Nazwa kampanii nawiązuje do prefiksu 590, który znajduje się na początku pod kodem kreskowym produktu.

„Kupowanie polskich produktów to najprostszy sposób na wsparcie polskiej gospodarki. #Wybieram590, bo wiem jak istotne ogniwo rozwoju ekonomicznego na całym świecie stanowi patriotyzm gospodarczy. Każdy z nas może wybrać 590!” – napisał premier na Twitterze.

Z analizy przygotowanej na potrzeby projektu przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton wynika, że zmiana nawyków konsumenckich mogłaby przynieść polskiej gospodarce dodatkowe kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie.

W analizie tej wskazano, że w przypadku produktów i usług spełniających dwa kryteria „polskości”, czyli wytwarzanych w Polsce, przez firmy z polskim kapitałem, z każdej złotówki, wydanej na taki produkt, do krajowej gospodarki wróci 79 groszy.

W przypadku produktów zagranicznych firm, ale produkowanych w Polsce, kwota ta wyniesie 76 groszy. Natomiast dla produktów w pełni zagranicznych, a tylko sprzedawanych na terenie naszego kraju, z każdej złotówki przeznaczonej na ich zakup pozostanie w Polsce 25 groszy.

źródło:
Zobacz więcej