RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Korytarze życia” i jazda „na suwak” obowiązkowe od 6 grudnia

„Korytarz życia” ma zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

W piątek wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek tworzenia tzw. „korytarzy życia”i jazdy „na suwak” – przypomina Ministerstwo Infrastruktury.

Pięciokilometrowy korek na autostradzie. Kierowcy zachowali się wzorowo [WIDEO]

Pięciokilometrowy korek utworzył się na tarnowskim odcinku autostrady A4. Powodem była kolizja drogowa. Policjanci pokazali nagranie, na którym...

zobacz więcej

„Dzięki korytarzom życia odpowiednie służby będą mogły szybko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Także przepisy o jeździe na suwak są ważne dla bezpieczeństwa polskich kierowców. Pozwolą na łatwiejsze rozładowywanie zatorów i unikanie konfliktów w takich sytuacjach” – powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wprowadzenie obowiązku tworzenia „korytarzy życia” ma zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek jazdy „na suwak”. Ma to zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo przy zmienianiu pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku, jeden z nich się kończy.

Zgodnie z ustawą, w razie zwiększenia natężenia ruchu utrudniającego przejazd pojazdów uprzywilejowanych, szczególnie ratowniczych, kierujący poruszający się drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku będą mieli obowiązek zjechać odpowiednio jak najbliżej lewej i prawej krawędzi jezdni.

Gdy pasów w jednym kierunku jest więcej, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo.

Nowe przepisy wprowadzają też rozwiązanie dotyczące kolejności przejazdu samochodów w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości poruszania się pojazdów, gdy kończy się przynajmniej jeden pas ruchu. Wtedy kierowcy mają kontynuować jazdę naprzemiennie wpuszczając przed siebie jeden pojazd.

źródło:
Zobacz więcej