RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Czuję odruch wymiotny”. Wkurzony Tusk na pytanie dziennikarki [WIDEO]

Ci sędziowie, którzy maja odwagę przeciwstawić się brutalnemu atakowi na polski system sprawiedliwości, zasługują na najwyższy szacunek, a nie na potok oszczerstw – oświadczył w Brukseli przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Jak dodał, odczuwa „odruch obrzydzenia”, kiedy słyszy krytykę sędziów.

Tusk zabiera swoich do EPL. Nie dla wszystkich wystarczyło miejsca

Towarzyszący od lat Donaldowi Tuskowi były rzecznik jego rządu Paweł Graś przeszedł z Rady Europejskiej, gdzie pracował z byłym premierem przez...

zobacz więcej

W konferencji prasowej brali udział marszałek Senatu Tomasz Grodzki i lider Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Grodzki został zapytany przez dziennikarkę, czy senacki zespół „całościowo” przyjrzy się reformie sądownictwa i sędziom, którzy biorą udział w manifestacjach wraz z politykami, a także sędziów zatrzymywanych pod wpływem alkoholu. Do pytania ustosunkował się Tusk.

– Nie mogę milczeć, kiedy jestem świadkiem kolejnego etapu, manewru nagonki na polskich sędziów. Bardzo szanuję wolność mediów, ale nie jestem w stanie szanować tego typu działań, które mają na celu zniszczenie polskiego systemu sędziowskiego i systemu sprawiedliwości niezależnego od władzy – mówił Tusk.

Jak stwierdził, uważa pytanie „za skandaliczną kontynuację tego niebywałego procesu i ataku władzy politycznej na niezależny system sprawiedliwości w Polsce”.

– To kosztuje Polskę naprawdę za dużo i jestem przekonany, że nie jestem odosobniony w odruchu, powiem mocno, obrzydzenia, jak słyszę tego typu argumenty, szczególnie po faktach, które dzięki niezależnym mediom zostały ujawnione, czyli zorganizowania w ministerstwie pana Ziobry urzędników państwowych i wiceministrów do zorganizowania państwowego mechanizmu oczerniania i napadania na polskich sędziów – mówił polityk.

Poseł KO krytycznie o słowach Tuska: Niech zajmie się polityką w Brukseli

Szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk przekonywał w TVN24, że radykalnie lewicowa myśl może być alternatywą dla PiS, ale nie jest dobrą...

zobacz więcej

Jak dodawał, „ci sędziowie, którzy mają odwagę, a na szczęście jest ich zdecydowana większość, aby przeciwstawić się brutalnemu atakowi na polski system sprawiedliwości, zasługą na najwyższy szacunek, a nie na ten potok oszczerstw i insynuacji”.

– Mam nadzieję, że państwo to puszczą, chociaż przemawia przeze mnie prawdopodobnie w tej chwili naiwność – powiedział.

Do słów Tuska odniósł się Grodzki.

– Podpisuję się obiema rękami pod tym, co powiedział przewodniczący Tusk — powiedział, dodając, że jako marszałek Senatu musi wypowiadać się w sposób „nieco bardziej zrównoważony”.

źródło:
Zobacz więcej