Danuta Dmowska-Andrzejuk – ambitna i cierpliwa mistrzyni szpady

Danuta Dmowska-Andrzejuk to ostatnia, polska mistrzyni świata w szermierce. (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Ambitna, cierpliwa i dążąca do celu – taka była Danuta Dmowska-Andrzejuk jako szpadzistka. Jest ostatnim polskim indywidualnym mistrzem świata w szermierce. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił ją jako kandydatkę na ministra sportu.

Danuta Dmowska-Andrzejuk kandydatką na ministra sportu

Danuta Dmowska-Andrzejuk jest kandydatką na ministra sportu. Utytułowana szpadzistka, silna i zdecydowana kobieta sukcesu, błyskotliwa rozmówczyni...

zobacz więcej

Danuta Dmowska-Andrzejuk urodziła się 1 marca 1982 r. w Warszawie. Tu chodziła do szkoły (XLV LO) oraz zaczęła przygodę ze sportem i szermierką. Przez wiele lat reprezentowała barwy stołecznych klubów: Legii i AZS AWF, a pod koniec kariery AZS AWF Katowice.

– Pan Lech Koziejowski przeprowadzał w szkole nabór do sekcji szermierczej, a że byłam aktywnym dzieckiem, to postanowiłam spróbować. I spodobało mi się, a pierwsze sukcesy zachęcały do treningów. Po dwóch latach zmienił się trener i pod okiem Mariusza Kosmana floret zmieniłam na szpadę. I tej broni pozostałam już wierna – wspominała przed laty sportowe początki.

Pierwszy sukces odniosła w wieku 15 lat, wygrywając zawody Challenge Witt we Wrocławiu. Rok później została mistrzynią Polski juniorek. Rok 2004 przyniósł jej pierwszy tytuł mistrzyni kraju wśród seniorów. Później miano najlepszej polskiej szpadzistki wywalczyła jeszcze pięciokrotnie (2006, 2008-09, 2011, 2015).

Przełomowy w jej karierze okazał się rok 2005. W styczniu po raz pierwszy stanęła na podium zawodów o Puchar Świata: była druga w Pradze. W czerwcu zajęła trzecią pozycję w Barcelonie. Zwieńczeniem dobrych wyników był złoty medal mistrzostw świata, który zdobyła w październiku w Lipsku.

Cztery lata później wraz z koleżankami w tureckiej Antalyi został wicemistrzynią globu w drużynie. Na podium mistrzostw Europy w tej konkurencji stała trzykrotnie – na najwyższym stopniu ponownie w Lipsku w 2010 r., a po srebrnych medalach w 2005 i 2009 r.

Witold Bańka oficjalnie szefem Światowej Agencji Antydopingowej

W czwartek w Katowicach Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) zatwierdziła wybór Witolda Bańki na szefa tej organizacji. Jego...

zobacz więcej

Z perspektywy czasu żałuje jedynie, że nie udało jej się nigdy wystąpić w igrzyskach. Po sukcesach w 2009 i 2010 roku Polki były liderkami rankingu światowego, ale wówczas drużynę zaczął prześladować pech i kontuzje. Ostatecznie nie udało się biało-czerwonym wywalczyć kwalifikacji do olimpiady w Londynie (2012).

Jeszcze w trakcie kariery studiowała na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego i ją ukończyła. Na tym jednak nie poprzestała. Została jeszcze absolwentką Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania ze specjalnością architekt wnętrz.

– Te drugie studia były jakby rekompensatą za to, co zabrał mi sport. Początkowo myślałam o doktoracie na AWF, ale zrezygnowałam. Wybrałam coś, co lubiłam od dziecka, a więc rysowanie, malowanie, bo uznałam, że projektowanie wnętrz będzie doskonałym zajęciem po zakończeniu kariery sportowej – mówiła Dmowska-Andrzejuk. Szpadzistka jest także zawodowym żołnierzem.

W 2011 roku odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi.

Prywatnie związana jest z Robertem Andrzejukiem, także byłym szpadzistą, drużynowym wicemistrzem olimpijskim z Pekinu (2008), a obecnie trenerem kadry narodowej mężczyzn. Poznali się na mistrzostwach Polski w 2001 roku, kiedy ona, jeszcze jako juniorka zdobyła z Legią tytuł mistrzowski. Mają dwójkę dzieci.

Witold Bańka, poprzedni minister sportu, obecnie przewodniczący Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) pogratulował nominacji Danucie Dmowskiej-Andrzejuk i życzył odwagi.



źródło:

Zobacz więcej