RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Za wszelką cenę”. Publicyści i politycy komentują unijną karierę Donalda Tuska

Miał być nadzieją opozycji w Polsce, wybrał przewodzenie Europejskiej Partii Ludowej. Jednocześnie nie zrezygnował jednak z ataków na polski rząd. Jako przewodniczący Rady Europejskiej był bierny wobec kryzysu migracyjnego. Z kolei w sprawie brexitu przyczyniał się do wzrostu, a nie łagodzenia napięć – taki obraz działalności Donalda Tuska wyłania się z filmu „Za wszelką cenę” Marcina Tulickiego, w którym temat ten komentowali znani publicyści i politycy. Materiał został wyemitowany w TVP Info.

Widmo Tuska zaczyna krążyć nad Polską

Prawdę mówiąc, zmroziła mnie zapowiedź Donalda Tuska, że po pożegnaniu się ze stanowiskiem szefa Rady Europy, będzie miał więcej czasu na przyjazdy...

zobacz więcej

Pierwszym wątkiem, jaki podejmują autorzy materiału jest wybór Tuska na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, do którego doszło kilkanaście dni temu.

– Na to kto zostanie szefem EPP bardzo duży wpływ ma niemiecka chadecja – mówi Piotr Semka. Jednocześnie objęcie takiej funkcji łączyło się z decyzją o niekandydowaniu na prezydenta RP. Tusk ponownie zrezygnował z polityki polskiej na rzecz unijnej, mimo że, tak jak przed kilkoma laty, dawał swoim zwolennikom nadzieję na dalsze przewodzenie środowiskom zwalczającym PiS.

– Naiwność ludzi, którzy nie zrozumieli, że Tusk ich olał, jest niepojęta, niewytłumaczalna dla mnie – komentuje sprawę Rafał Ziemkiewicz. Jego zdaniem Tusk jest „człowiekiem bardzo cynicznym, któremu zależy tylko na wyniesieniu siebie samego”. W opinii Ziemkiewicza Tusk „potratował instrumentalnie swoją partię”.

– Mijał się z prawdą i robił to w sposób bardzo bezczelny – uważa Semka. – Mówiąc elegancko, nie zamierza dotrzymywać słowa. Zawsze robi to, co będzie wygodne dla niego. Nie ma sensu nadmierne zwracanie uwagi na to, co mówi – dodaje z kolei Jacek Saryusz-Wolski, europoseł dawniej PO, dziś PiS.

Zachowanie Tuska było zresztą rozczarowujące również dla osób kojarzonych z sympatiami do opozycji i niechęcią do rządu. „Kilka lat temu wybrał apanaże. Teraz stchórzył. Nazwijmy rzeczy po imieniu. Historia osądzi” – pisała na Twitterze dziennikarka Hanna Lis, cytowana przez autorów filmu.

Hanna Lis o Tusku: Kilka lat temu wybrał apanaże. Teraz stchórzył

Szef Rady Europejskiej i były premier RP Donald Tusk poinformował na wtorkowym briefingu prasowym, że nie będzie kandydował w wyborach...

zobacz więcej

Ziemkiewicz uważa, że swego rodzaju momentem załamania był u Tuska rok 2005, kiedy przegrał wybory prezydenckie z Lechem Kaczyńskim. – Wtedy nabrał chęci zemsty – uważa publicysta.

W ocenie twórców materiału również polityka unijna Tuska nie wypada korzystnie.

– Ostatnie pięć lat było bardzo rozczarowujące. Oczekiwaliśmy od UE głębokiej reformy, a niestety te reformy zawsze były blokowane, szczególnie na poziomie Rady Europejskiej – mówi Fabio Castaldo, wiceprzewodniczący PE.

Politycy zwracają uwagę na faktyczny brak działań Tuska wobec kryzysu imigracyjnego, którego ten nawet – jak mówi Saryusz-Wolski – „nie próbował zatrzymać”. Również działania podejmowane w sprawie brexitu trudno widzieć w kategoriach sukcesu.

– Wiele osób w Wielkiej Brytanii było zasmuconych, że on komentuje to w taki sposób – mówi jeden z brytyjskich rozmówców TVP.

Mimo formalnej rezygnacji z uczestnictwa w polityce krajowej, przez ostatnie lata Tusk się w nią angażował. Jest to sprzeczne z duchem przepisów UE.

– Zaszkodził Polsce, opowiadając się za sankcjami, nagonką na Polskę. (…) Działał jako nieformalny szef polskiej opozycji – komentował Saryusz-Wolski.

„GW” organizuje spotkanie z Tuskiem. Wstęp kosztuje 40 złotych

Organizowane w połowie grudnia spotkanie z b. premierem Donaldem Tuskiem będzie biletowane. Wstęp ma kosztować 40 zł – podaje związana z „Gazetą...

zobacz więcej

Z kolei zdaniem Semki Tusk przyczynił się do porażek PO w kolejnych wyborach. Jak mówi publicysta, Tusk „jest politykiem, który ciągle tkwi w schematach myślowych, w których Europa Wschodnia to taki uczeń, który powinien iść za dużą dwójką: Paryżem i Berlinem”.

– Nie był w stanie lub nie chciał bronić węgierskiego i polskiego rządu przed naciskami niektórych instytucji europejskich i to jest coś, co uważam za porażkę, za brak sukcesu – komentuje Jan Zahradil, przewodniczący Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Na materiale widać m.in. Jerzego Buzka, byłego premiera, a obecnie europosła PO, który jest pytany, czy kandydatura Tuska na przewodniczącego EPP jest dobra, a jeśli tak to dlaczego. Zmieszany polityk zdaje się nie wiedzieć, co odpowiedzieć. – Ja się tu będę kręcił. Za chwilę przyjdę do pana, umówiłem się tam z kolegami – mówi Buzek.

Zdaniem komentujących karierę Tuska publicystów, wciąż będzie on chciał wpływać na polską politykę.

– Pytanie, czy polska polityka będzie w takim stanie, że będzie mógł na nią wpływać. To jest już zupełnie inna rzecz – kończy Semka.

źródło:
Zobacz więcej