RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Sędzia, który protestował w obronie Juszczyszyna, przewodniczy procesowi Piniora

Sędzia Górny przyznał, że był na proteście (fot. PAP/Marcin Obara, zdjęcie ilustracyjne)

Sędzia Marek Górny, który protestował we Wrocławiu na wiecu w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna, prowadzi m.in. proces Józefa Piniora w sprawie korupcji. Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego przekazał tę informację prezesowi sądu.

Drugie oblicze sędziego Juszczyszyna. Nadzorował sprzedaż gospodarstwa za wadium

W kilkudziesięciu miastach w Polsce odbyły się w niedzielę demonstracje pod hasłem „Solidarni z sędziami”. To reakcja na cofnięcie przez...

zobacz więcej

W niedzielę po południu przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości odbyły się protesty. Powodem było cofnięcie delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna. Po tej decyzji został on zawieszony w wykonywaniu obowiązków.

Juszczyszyn jako sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpoznając jedną ze spraw, zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Protest odbył się też we Wrocławiu. Na jednym ze zdjęć zamieszczonych na portalu internetowym Radia Wrocław widać, że uczestnikiem protestu przed budynkiem sądu był sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia Marek Górny. Prowadzi on proces byłego senatora Józefa Piniora oskarżonego o korupcję i przyjęcie ponad 40 tys. zł łapówek. Na zdjęciu widać, że sędzia stoi obok senatora Bogdana Zdrojewskiego. Informacja z tym zdjęciem pojawiła się na Twitterze.

Według rzecznika Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Górny przyznał, że był na proteście.

Frasyniuk z manifestantami o wyborcach PiS: Je**ć pisiora

Przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed ministerstwem sprawiedliwości w niedzielę po południu odbyły się protesty opozycji. Na...

zobacz więcej

– Mam informację, że sędzia uczestniczył tylko w części manifestacji, a nie w całości. Sędzia, jak każdy obywatel ma prawo udziału w zgromadzeniu, ale powinien przy tym unikać sytuacji, która godziłaby z jednej strony w jego niezawisłość, a z drugiej strony w godność urzędu. Jestem przekonany, że sędzia biorąc udział w tym proteście tak postąpił – powiedział sędzia Poteralski.

Podkreślił, że jeśli ktoś ma jakieś informacje czy materiały, że było inaczej powinien w tej sprawie zawiadomić sąd. Dodał, że wobec sędziego nie toczy się żadne postępowanie. W niedzielę manifestacja we Wrocławiu odbyła się w dwóch miejscach. Protest rozpoczął się przed budynkiem sądu, a po kilkudziesięciu minutach manifestanci przenieśli się kilkaset metrów dalej na pl. Wolności, by - jak zapowiedzieli organizatorzy – „oddzielić część, w której występowała palestra od tego, co powiedzą obywatele”. Na drugiej części przemawiali m.in. senator Zdrojewski, były senator Pinior i były poseł i działacz Solidarności Władysław Frasyniuk, który m.in. skandował wulgarne hasło: „Je...ć pisiora i się nie bać!”.

źródło:

Zobacz więcej