RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zandberg: Lewicowa koalicja wystawi wspólnego kandydata na prezydenta

„Na tym polega istota koalicji, że wszyscy potrafimy się trochę cofnąć, żeby wspólnie pójść dalej do przodu” (fot. PAP/Marcin Obara)

Wspólna kandydatura lewicowej koalicji w wyborach prezydenckich zostanie przedstawiona - zgodnie z ustaleniami - w grudniu. Dotrzymujemy słowa – powiedział lider Lewicy Razem Adrian Zandberg, który wziął udział w rozpoczętym w sobotę w Warszawie Kongresie Krajowym ugrupowania. Na spotkaniu ustalono także, że Razem nie połączy się w jedną partię z SLD i Wiosną.

Lewica Razem nie połączy się w jedną partie z SLD i Wiosną

Lewica Razem nie połączy się w jedną partię z SLD i Wiosną – zadeklarowano w komunikacie po pierwszym dniu Kongresu Krajowego partii. Jak...

zobacz więcej

W weekend w Warszawie odbywa się Kongres Krajowy Lewicy Razem, w którym uczestniczy ok. 100 delegatek i delegatów. Działacze spotkali się, by omówić dotychczasowe działania, planowane projekty ustaw, zmiany w partii i przyszłość lewicy.

– Umówiliśmy się, że cała nasza lewicowa koalicja wystawi wspólną kandydaturę w wyborach prezydenckich – odpowiedział poseł na pytanie, czy zostanie kandydatem Lewicy Razem.

– To, co być może zaskakuje dziennikarzy, to to, że to jest być może pierwsza w Polsce koalicja od wielu, wielu lat, w której wszyscy dotrzymujemy danego słowa i trzymamy się ustaleń, które przyjęliśmy – dodał. Przypomniał, że latem, kiedy koalicja była zawiązywana, zapadło ustalenie dotyczące wspólnej kandydatury. – I tak się stanie – zapewnił.

– Mówiliśmy też o harmonogramie, o tym że w październiku wejdziemy do parlamentu, w listopadzie w tym parlamencie się ukonstytuujemy, a w grudniu będziemy z przyjemnością informować o naszej wspólnej kandydaturze w wyborach prezydenckich – powiedział Zandberg.

Lider Lewicy Razem zapewnił, że każdy z koalicjantów zgadza się, że może to być kandydat z innej partii. – Na tym polega istota koalicji, że wszyscy potrafimy się trochę cofnąć, żeby wspólnie pójść dalej do przodu – zapewnił.

Zaznaczył, że „sukces lewicowej koalicji, której wielu nie dawało szans na przekroczenie 5-6 procent, a która ma 50 parlamentarzystek i parlamentarzystów, udowadnia, że warto w ten sposób działać”. – Dokładnie tak będziemy procedować dalej, to się po prostu sprawdza – zadeklarował Zandberg.

W zorganizowanym w siedzibie ZNP kongresie biorą udział także przedstawiciele SLD, Wiosny i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Lewica Razem ma sześcioro posłów należących do koalicyjnego klubu lewicy liczącego 49 posłów i dwoje senatorów.

źródło:
Zobacz więcej