RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jacek Kazimierski o losowaniu Euro 2020: Lekko nie będzie

Jerzy Brzęczek (z lewej) oraz trener Szwedów Jan Andersson i Hiszpanów Luis Enrique po losowaniu fazy grupowej Euro 2020 (fot. EPA/ROBERT GHEMENT)

Hiszpania, Szwecja i zespół z baraży będą rywalami Polaków w Euro 2020. W sobotnie późne popołudnie odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy. - To trudna grupa - komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Jacek Kazimierski, były reprezentant Polski i trener bramkarzy.

Losowanie grup Euro 2020 za nami. Wiemy, z kim zagrają Polacy!

zobacz więcej

Czy to było dobre losowanie dla Biało-Czerwonych?

Nie za ciekawa jest grupa. Wszyscy przeciwnicy są niewygodni. Nawet drużyny, które będą grały w barażach, czyli Bośnia i Hercegowina, Irlandia Północna, Słowacja czy Irlandia, też będą wymagającymi przeciwnikami. Do tego z Irlandią zagralibyśmy w Dublinie. Lekko nie będzie. Ale wierzę w to, że stać nas na awans.

Nasze ostatnie mecze z Hiszpanami to porażka 0:6 w Kadyksie w 2010 roku i 0:5 na niedawno rozgrywanych Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Powinniśmy się obawiać ponownego łomotu?

Aż tak źle z nami nie będzie, bo takie wyniki na wielkich turniejach rzadko się zdarzają. Wiadomo, że Hiszpanie to niezwykle mocny zespół, ale raczej spodziewam się wyniku „na styku”. W piłce wszystko jest możliwe i tu nie trzeba być nie wiadomo jakim filozofem. Niedawno Manchester United przegrał w Kazachstanie w Lidze Europy. Nie mamy się czego bać.

Pan miał okazję mecz z Hiszpanami oglądać z bliska. Był pan wtedy trenerem bramkarzy w reprezentacji Franciszka Smudy.

Bolesna to była lekcja. Ale graliśmy wtedy niemal z marszu, już po sezonie, a Hiszpanie szykowali się na mundial. Wynik był faktycznie bardzo bolesny, ale różnica między nami nie jest aż tak duża.

Losowanie Euro 2020. Rywale Polaków wylosowani [RELACJA]

Droga jest ciężka, ale w sporcie nie ma łatwo. Jeżeli chce się coś dobrego zrobić, to trzeba się po prostu przygotować – powiedział tuż po...

zobacz więcej

Szwecja też wywołuje u nas gęsią skórkę.

Wyszliśmy z grupy z pierwszego miejsca i powinniśmy być świadomi i pewni umiejętności naszych piłkarzy. Ze Szwecją nie graliśmy od bardzo dawna. To solidny zespół, ale stać nas na to, aby z nimi wygrać.

Przez wiele lat był pan trenerem bramkarzy reprezentacji Polski. Kto powinien być numerem jeden podczas Euro 2020?

Mamy to szczęście, że o obsadę bramki nie musimy się martwić. Naturalnym wyborem jest Wojtek Szczęsny, który broni w Juventusie. Ale Łukasz Fabiański też udowodnił, że warto na niego stawiać. Zresztą „Fabian” podczas Euro 2016 zmienił kontuzjowanego Wojtka i spisywał się świetnie. Jerzy Brzęczek powinien podjąć decyzję podczas zgrupowania. Wtedy będzie miał obu zawodników do dyspozycji i sam oceni, który z nich prezentuje się lepiej.

Pierwszy i trzeci mecz rozegramy w Dublinie, drugi z Hiszpanią w Bilbao. Czy podróże będą problemem dla naszej kadry?

Nie. To tyko dyskusje, które dają pożywkę mediom i kibicom. To nie przekłada się na wynik sportowy. Oba miasta nie dzieli aż tak wielka odległość. Wydaje się, że kluczowe będzie wyboru miejsca pobytowego. Patrząc na mapę obstawiałbym Francję, która znajduje się w połowie drogi.

źródło:
Zobacz więcej