RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Górnicy przerywają okupację siedziby PGG. Podpisano protokół rozbieżności

Akcja protestacyjna w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach została przerwana (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się piątkowe rozmowy płacowe związkowców z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) z zarządem spółki. Związkowcy zdecydowali o przerwaniu trwającej od środy okupacji siedziby firmy.

Rozmowy w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy domagają się podwyżki

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), którzy domagają się m.in. 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń górników w przyszłym roku, wznowili w...

zobacz więcej

Zarząd PGG zgodził się na postulowane przez związki zawodowe włączenie tzw. dodatków gwarantowanych do sumy, na podstawie której naliczana będzie nagroda roczna, tzw. czternastka. Dzięki temu świadczenie to powinno być o kilkaset złotych większe, w zależności od stanowiska pracy. Według związkowców, ma to kosztować spółkę ok. 42 mln zł.

Zgodnie z wcześniejszymi porozumieniami, za każdy przepracowany dzień górnicy otrzymują dodatek w wysokości od 18 do 32 zł, w zależności od stanowiska. Dzięki temu, jeżeli górnik przepracuje cały miesiąc, jego wynagrodzenie jest wyższe o kilkaset złotych. Włączenie tej sumy do podstawy naliczania nagrody spowoduje, że również ona będzie odpowiednio wyższa.

Związkowcy postulowali, aby dodatki wliczyć także do podstawy naliczania wypłacanej na początku grudnia nagrody barbórkowej, ale postulat ten nie został zrealizowany.

Główny postulat bez porozumienia

Strony nie porozumiały się w piątek co do głównego związkowego postulatu, jakim jest podwyżka wynagrodzeń górników w przyszłym roku o 12 proc. Po podpisaniu protokołu rozbieżności, dalsze rozmowy mają być prowadzone przy udziale mediatora. Strony mają spotkać się ponownie za kilka dni, a na mediacje byłby kolejny miesiąc. PGG ma przedstawić swoje propozycje płacowe ok. 10 grudnia.

Podpisanie protokołu zakończyło trwającą od środy akcję protestacyjną, w ramach której grupa ok. 30–40 związkowców stale przebywała w katowickiej siedzibie PGG.

W sobotę zatrudniająca ok. 42 tys. osób Polska Grupa Górnicza – największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej – będzie świętować Barbórkę – obchodzony 4 grudnia Dzień Górnika.

10 grudnia, na podstawie porozumienia z września br., załoga PGG otrzyma 860 zł brutto jednorazowej premii, co będzie kosztowało spółkę ok. 44 mln zł. We wrześniowym porozumieniu zarząd PGG zagwarantował także, że górnicy utrzymają w przyszłym roku przysługujące im obecnie dopłaty do przepracowanych dniówek. Teraz zgodził się także, by były one wliczane do podstawy ustalania wysokości „czternastki”.

źródło:

Zobacz więcej