RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Teraz cię dopadliśmy”. Atak na katedrę w stolicy Nikaragui [WIDEO]

Zwolennicy rządzącego Nikaraguą lewicowego prezydenta Daniela Ortegi szturmem zaatakowali katedrę w stolicy kraju, Managui. Wewnątrz kościoła pobito księdza i zakonnicę. Agresja zwolenników lewicowej władzy wobec Kościoła trwa od 2018 r., w ostatnich dniach przybiera na sile.

Chrześcijaństwo najbardziej prześladowaną religią świata. W Azji najgorzej

Według badań chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. W ostatnim czasie problem ten nasilił się w Azji Południowej i...

zobacz więcej

Do ataku na katedrę doszło, gdy przebywały w nim matki więźniów politycznych. Kobiety prowadziły strajk głodowy, domagając się w ten sposób uwolnienia więzionych członków ich rodzin. Strajkujące kobiety zostały ewakuowane przez Czerwony Krzyż. Archidiecezja Managua opublikowała nagranie wideo z ataku; dokumentuje ono pobicie księdza i agresję wobec wiernych.

Przedstawiciele archidiecezji poinformowali także, że stacjonujące przed katedrą siły bezpieczeństwa nie podjęły próby powstrzymania bojówkarzy. Demonstrujące matki zostały przeprowadzone do bezpiecznego pomieszczenia przykościelnego. Kontrolę nad katedrą przejęło wojsko, które przekazało świątynię dyplomacie watykańskiemu i przedstawicielowi archidiecezji.

Państwowe siły bezpieczeństwa od wielu dni otaczają także kościół św. Michała w mieście Masaya. Również tam - już w ubiegłym tygodniu – matki więźniów politycznych rozpoczęły strajk głodowy. Starają się o uwolnienie ponad 130 zwolenników opozycji, aresztowanych podczas krwawych protestów antyrządowych w ubiegłym roku.

Podczas blokady kościoła jego proboszcz, ks. Edwin Roman ujawnił, że otrzymuje groźby. Już w lutym kapłan został zatrzymany podczas powrotu nocą z innego miasta przez policję. – Teraz cię dopadliśmy – oświadczyli mundurowi. Gdy ksiądz zaczął nagrywać przebieg „kontroli” telefonem, został pobity, ale pozwolono mu odjechać.

Nikaragua: Kościół celem zmasowanych ataków. „Żołnierze niszczą i profanują miejsca kultu”

Trwające od 18 kwietnia w Nikaragui manifestacje przeciwko prezydentowi Danielowi Ortedze pochłonęły już ponad 300 ofiar. Zdaniem obserwatorów...

zobacz więcej

Według jednej z relacji obecnie ksiądz Roman jest „uśmiercany na raty”, ponieważ władze uniemożliwiają zaopatrywanie go w wodę i lekarstwa. Tak wynika z relacji z Nikaragui opublikowanej przez meksykańskiego prawnika i działacza pro-life Carlosa A. Ramireza.

Fakt aresztowania 13 wolontariuszy, którzy przynieśli wodę pitną do kościoła w Masai (staną za to przed sądem oskarżeni o terroryzm) potwierdzają agencje informacyjne i media. Jak oceniła przewodnicząca organizacji praw człowieka Matki Kwietnia, Francy Valdivia w rozmowie telewizją CNN, rządowe represje mają na celu „kryminalizację solidarności”.

Takie działania potępiło już ONZ-owskie biuro praw człowieka w Genewie. Od chwili rozpoczęcia protestów półtora roku temu Matki Kwietnia skupiają członków rodzin zabitych lub więzionych przeciwników reżimu.

Daniel Ortega rządził Nikaraguą od lat siedemdziesiątych do 1990 r., wspierany wówczas przez ZSRR. W 2006 r. powrócił do władzy.

źródło:
Zobacz więcej