RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pułapki na mamuty sprzed 15 tys. lat

W okolicach Tultepec w Meksyku odkopano 800 kości mamutów. (fot. INAH - National Institute of Anthropology and History/Meliton Tapia/Handout via REUTERS)

Setki kości mamutów i dwie duże, wykopane w ziemi jamy znaleźli archeolodzy z Meksyku w okolicach miasta Tultepec. Naukowcy twierdzą, że są to najstarsze na świecie pułapki na zwierzęta.

Mieszkańcy dzisiejszej Europy polowali na mamuty. W Krakowie znaleziono pierwszy dowód

W epoce lodowcowej mieszkańcy dzisiejszej Europy polowali na mamuty za pomocą oszczepów. Pierwszy bezpośredni dowód potwierdzający te tezę odkryto...

zobacz więcej

Pedro Sanchez, koordynator zespołu badawczego meksykańskiego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), wyjaśnił, że znaleziono liczne kości mamutów (ponad 800 sztuk), ale jednak największym odkryciem były dwie duże jamy. Wykopane przez człowieka ponad 15 tys. lat temu, służące do polowań.

Według Meksykanów zagłębienia w ziemi – o głębokości 1,7 m i średnicy 25 m – to najstarsze na świecie pułapki na zwierzęta, wykonane przez człowieka. Ówcześni ludzie zabili w sumie kilkaset mamutów.

Polowanie prowadziła grupa 20 – 30 myśliwych, która wybierała za cel jedno ze zwierząt ze stada. Następnie przy użyciu pochodni i gałęzi płoszono je w kierunku pułapek. Złapane zwierzę było zabijane przez stojących na brzegu jamy myśliwych. Krótko po śmierci mamuta przystępowano do jego ćwiartowania i konsumpcji.

Wprawdzie głównym celem polowań były mamuty, to w przygotowane w ziemi pułapki wpadały też inne zwierzęta. Archeolodzy z ekipy Sancheza znaleźli fragmenty kości koni oraz wielbłądów.

źródło:

Zobacz więcej