Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Sikorski chce powołania europejskiej legii

Elitarna Legia Cudzoziemska została sformowana w 1831 roku (fot. Légion étrangère)

W wywiadzie dla Deutsche Welle Radosław Sikorski nie kryje rozczarowania słabością europejskiej armii i postuluje jej wzmocnienie przez powołanie legii europejskiej. Apeluje także do Niemiec o przywództwo w reformach unijnych instytucji.

Mit europejskiej armii

Inicjatywa powołania odrębnej, unijnej armii, wywiadu i kontrwywiadu, będzie prowadzić nie tylko do stworzenia konkurencji dla NATO i osłabienia...

zobacz więcej

Sikorski chce reformy europejskich grup bojowych, które nigdy nie zostały użyte.

– Zamiast polegać na kontyngentach łączonych z państw członkowskich, trzeba stworzyć europejską jednostkę wojskową, w której mogliby służyć obywatele państw członkowskich i stowarzyszonych z UE – mówi polityk PO.

Europoseł Platformy Obywatelskiej liczy na to, że nowa przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która była ministrem obrony Niemiec, wesprze ideę budowanie silnej europejskiej armii.

– Dotrzyma obietnicy, jaką osobiście złożyła mi zanim została wybrana: że będzie zwolenniczką i pionierem europejskiej obronności. Musimy wyciągnąć wnioski z tego co, się nie udało. Nieudaną inicjatywą okazały się na przykład grupy bojowe UE – mówi Sikorski.

Sikorskiemu marzy się powołanie legionu europejskiego na wzór francuskiej Legii Cudzoziemskiej.

„Gdy walczę, to na całego”. Sikorski podjął decyzję ws. startu w prawyborach prezydenckich

W poczuciu odpowiedzialności za nadzieje milionów Polaków na demokratyczną i europejską ojczyznę, zdecydowałem się nie kandydować w prawyborach...

zobacz więcej

– Wstępnie nazywam to legionem europejskim, co trafnie może się kojarzyć z francuską jednostką (legią cudzoziemską - DW), która mogłaby nam ten legion wyszkolić. Ale powinien być finansowany ze środków unijnych i podlegać Radzie Europejskiej i Wysokiemu Przedstawicielowi ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej – mówi Sikorski.

Kto miałby zasilić szeregi legionu? – Byłby złożony z ochotników, bo wtedy - wydaje mi się - powstałoby przyzwolenie polityczne do użycia takiej jednostki, np. do wsparcia Frontexu – dodaje Sikorski.

– To wiem na pewno, bo znam potencjalnych ochotników. Wszystkie znane mi badania opinii publicznej potwierdzają, że Europejczycy chcą mocniejszej, skuteczniejszej obronności europejskiej – mówi Radosław Sikorski.

Sikorski zapewnia, że zna „potencjalnych ochotników”. – Wszystkie znane mi badania opinii publicznej potwierdzają, że Europejczycy chcą mocniejszej, skuteczniejszej obronności europejskiej” – twierdzi.

źródło:
Zobacz więcej