Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Nie żyje Franciszek Bachleda–Księdzularz, były senator i samorządowiec

Franciszek Bachleda–Księdzularz był współtwórcą i kierownikiem kilku góralskich zespołów folklorystycznych (fot. PAP/Tomasz Wojtasik, URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO)

W wieku 72 lat zmarł Franciszek Bachleda–Księdzularz – senator III, IV i V kadencji, samorządowiec i społecznik.

Nie żyje s. Lucyna Reszczyńska, uczestniczka powstania warszawskiego

Nie żyje s. Lucyna Reszczyńska, uczestniczka powstania warszawskiego, sanitariuszka na Powiślu. Miała 103 lata.

zobacz więcej

Franciszek Bachleda–Księdzularz był senatorem III, IV i V kadencji i przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska, burmistrzem Zakopanego i gminy tatrzańskiej w latach 1994–95, prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan w latach 1987–93, redaktorem naczelnym pisma „Hale i Dziedziny”.

Bachleda–Księdzularz kierował także Centralnym Ośrodkiem Sportu w Zakopanem i pełnił mandat radnego sejmiku woj. małopolskiego jako przedstawiciel Platformy Obywatelskiej w latach 2010–14. Współorganizował przedsiębiorstwo Geotermia Podhalańska i kierował nim.

Franciszek Bachleda–Księdzularz był współtwórcą i kierownikiem kilku góralskich zespołów folklorystycznych m.in. Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni” w Krakowie. Jest także autorem przekładu fragmentów Pisma Świętego na gwarę góralską.

Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie stanu wojennego był kilkanaście dni internowany.

źródło:

Zobacz więcej