Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Aktywność w sieci zdradziła zamachowca. Kolejny islamista aresztowany

Zatrzymany islamista pragnął „zabić i ranić jak najwięcej ludzi” (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Niemiecka policja aresztowała 37-letniego Syryjczyka podejrzanego o planowanie ataku. Mężczyzna, którego mieszkanie w Berlinie zostało już przeszukane, zaczął gromadzić materiały potrzebne do budowy bomby. Informacji na ten temat szukał w sieci.

Antyterroryści zatrzymali podejrzanych islamistów. „Mogło być blisko zamachu”

W niemieckich miastach Düren koło Akwizgranu oraz w Kolonii od rana w czwartek służby specjalne przeszukiwały mieszkania islamistów podejrzewanych...

zobacz więcej

Prokuratura nie ujawniła tożsamości aresztowanego Syryjczyka. Opisała go jako „radykalnego islamistę”, który w Niemczech planował „zabić i ranić jak najwięcej ludzi”.

Jak przekazali berlińscy śledczy, podejrzany informacji o budowie bomb szukał w sieci, a na internetowych czatach pisał o planowaniu zamachu. Materiały potrzebne do skonstruowania ładunku wybuchowego, m.in. aceton i nadtlenek wodoru, zaczął zdobywać w styczniu 2019 r.

Nie wiadomo, gdzie i kiedy dokładnie chciał zaatakować.

To kolejne aresztowanie islamisty podejrzanego o planowanie zamachu. Tydzień wcześniej funkcjonariusze policji zatrzymali aż trzy osoby podejrzewane o planowanie ataku w imieniu tzw. Państwa Islamskiego. Wówczas podano, że do zatrzymań doszło w Offenbach w Niemczech zachodnich.

Wcześniej o tym, że było „blisko zamachu” mówił – w lipcu 2019 r. – szef wydziału kryminalnego komendy policji w Karlsruhe. Jego podkomendni zatrzymali wtedy aż sześć osób. Jednym z zatrzymanych był imam meczetu, do którego uczęszczał Tunezyjczyk Anis Amri.

Amri to człowiek, który w grudniu 2016 r. w Berlinie uprowadził ciężarówkę kierowaną przez Łukasza Urbana. Polski kierowca według niektórych informacji starał się przeszkodzić w zamachu; napastnik go zamordował. Następnie wjechał w tłum klientów stołecznego jarmarku bożonarodzeniowego. Zabił 11 osób, ranił ponad 70.

Słowacki islamista planował atak terrorystyczny w Pradze

Dominik K., islamista ze Słowacji, przygotowywał zamach bombowy w Pradze – podaje czeska policja. Mężczyzna został aresztowany w listopadzie 2017 r.

zobacz więcej

Być może podobnej tragedii zapobiegli w marcu 2019 r. śledczy z Hesji i Nadrenii-Palatynatu. We Frankfurcie, Wiesbaden i okolicach zatrzymali 10 osób. Zamachowcy już zdążyli wynająć – jak poinformowano – „duży samochód” i zebrać środki finansowe na zakup broni.

Terrorystów tropią również policje innych europejskich krajów. W kwietniu 2019 r. hiszpańscy mundurowi zatrzymali dwóch Marokańczyków, którzy mieli przygotowywać zamach w czasie obchodów Wielkiego Tygodnia w Sewilli. W czasie najważniejszych chrześcijańskich świąt ulicami hiszpańskich miast przechodzą liczne procesje, w których biorą udział także osoby niechodzące regularnie do kościoła.

Rok wcześniej słowackiego islamistę Dominika K. zatrzymali policjanci w Pradze. Również on miał przygotowywać zamach, chciał go przeprowadzić w stolicy Czech.

źródło:

Zobacz więcej