Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Oświadczenie chrystusowców ws. zachowania Michalkiewicza wobec ofiary gwałtu

Za milion złotych panienki przypominają sobie wszystko” – twierdził Michalkiewicz (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Towarzystwo Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej odniosło się do ujawnienia przez Stanisława Michalkiewicza danych ofiary byłego chrystusowca i byłego księdza Romana B., wielokrotnego gwałciciela. Zgromadzenie podkreśla, że „nie akceptuje tego typu zachowań”.

Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza gwałciciela

Ofiara księdza gwałciciela wygrała proces z publicystą Stanisławem Michalkiewiczem, który nazwał ją „panienką, która była molestowana przez księdza...

zobacz więcej

Oświadczenie w tej sprawie wydał rzecznik Prasowy Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. dr Marek Grygiel SChr. Zapewnił w nim, że „Towarzystwo Chrystusowe stoi na straży szacunku wobec ofiary byłego zakonnika i przysługującego jej prawa do anonimowości”.

„Dlatego w odniesieniu do dzisiejszych doniesień medialnych o ujawnieniu danych personalnych informujemy, że nie akceptujemy tego typu zachowań” – napisał rzecznik zgromadzenia.

Stanisław Michalkiewicz ujawnił prawdziwe dane kobiety, która w dzieciństwie została wielokrotnie zgwałcona przez byłego już kapłana należącego wówczas do Towarzystwa Chrystusowców. Publicysta uczynił to, gdy przegrał proces z kobietą, a komornik zajął na poczet zadośćuczynienia środki na jego koncie.

Zadośćuczynienie zostało przyznane w związku z wypowiedziami Michalkiewicza pod adresem ofiary gwałtu po tym, gdy sąd przyznał jej milion złotych zadośćuczynienia i dożywotnią rentę za doznane szkody.

– Wiele pań za mniejsze pieniądze podciąga spódniczki, a tu milion i dożywotnia renta – komentował wówczas wyrok publicysta Stanisław Michalkiewicz w internetowym filmie zatytułowanym „Za milion złotych panienki płci obojga przypominają sobie wszystko na wyścigi!”. Bagatelizował także traumatyczne doświadczenia ofiary.

„Kolejny raz wiedział, co zrobić, aby mnie zabolało” – skomentowała zachowanie Michalkiewicza ofiara gwałtu.

źródło:

Zobacz więcej