RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes PiS: Musimy dążyć do normalności. To słowo klucz wystąpienia premiera

Kaczyński wskazał m.in. na wzmacnianie polskich sił zbrojnych (fot. PAP/Paweł Supernak)

Narodowi polskiemu należy się europejski poziom życia – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sejmowej debacie nad exposé premiera Mateusza Morawieckiego. Wskazał również, że kluczowym słowem wystąpienia szefa rządu jest normalność.

Exposé premiera Morawieckiego i wniosek o wotum zaufania dla rządu [RELACJA]

Premier Mateusz Morawiecki wygłasza w Sejmie exposé. Po wystąpieniu szefa rządu planowana jest sejmowa debata oraz głosowanie nad wotum zaufania...

zobacz więcej

– Musimy dążyć do normalności. To, można powiedzieć, słowo-klucz pana premiera i ta normalność powinna nam towarzyszyć we wszystkim. Potrzebny jest patriotyzm i dobra wola – powiedział prezes PiS.

– Wysłuchaliśmy wystąpienia długiego, pełnego faktów, liczb, lapidarnych sformułowań, różnych wątków, ale jednocześnie wystąpienia, które przedstawia spójną koncepcję naszej przyszłości – mówił Kaczyński.

Kaczyński mówiąc o programie przedstawionym przez premiera nawiązywał do przykładu Irlandii, gdzie – jak stwierdził – różne ugrupowania doszły do porozumienia i doprowadziły do wzrostu gospodarczego całego kraju.

– Tam porozumiały się siły, partie polityczne, które kiedyś do siebie nawzajem strzelały i to nawet z dział, i rozstrzeliwały się nawzajem. Wszystko jest możliwe, tylko potrzebny jest patriotyzm i dobra wola, a nie partykularyzm – mówił prezes PiS.

– Sądzę, że przesłaniem tego przemówienia, jestem o tym przekonany – premiera Rzeczpospolitej w tej rozpoczynającej się kadencji, było właśnie to i niezależnie od tych pokrzykiwań, zwracam się do wszystkich na tej sali, żeby poważnie tę ofertę rozpatrzyli – dodał Kaczyński, który na zakończenie swojego wystąpienia otrzymał owacje na stojąco od skandujących jego imię posłów PiS.

W trakcie swojego wystąpienia Lider Prawa i Sprawiedliwości powiedział także, że realnie tylko sojusz ze Stanami Zjednoczonymi może gwarantować bezpieczeństwo w wymiarze międzynarodowym.

– To bezpieczeństwo jest dzisiaj, niezależnie od wydarzeń w innych częściach świata gwarantowane coraz mocniej, choćby poprzez powiększenie sił amerykańskich w Polsce (...) i szereg innych przedsięwzięć – powiedział.

Prezydent: Wystąpienie premiera było spójne i bardzo konkretne

zobacz więcej

Kaczyński wskazał m.in. na wzmacnianie polskich sił zbrojnych poprzez zakupy nowoczesnego uzbrojenia i organizowanie dużych ćwiczeń wojskowych.

– Bezpieczeństwo to nie tylko sfera militarna, to także bezpieczeństwo gospodarcze, a w szczególności energetyczne" - podkreślił. "Jesteśmy już bardzo blisko by to bezpieczeństwo, przez wiele lat zagrożone, było ostatecznie zapewnione – stwierdził.

Jarosław Kaczyński mówił o wysokim poczuciu bezpieczeństwa wśród Polaków. Mówił także, że nacisk musi być położony na kwestię bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– Jeśli 98 procent Polaków czuje się dobrze w swoim miejscu zamieszkania, to trzeba jeszcze pamiętać o tych 2 procentach. To kilkaset tysięcy ludzi, ale trzeba im to bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania zapewnić – podkreślił prezes PiS.

Kaczyński ocenił, że istotne jest także bezpieczeństwo w sferze socjalnej, dotyczące m.in. zdrowia. – Nie ma wątpliwości i my tego nie ukrywamy, że w tej sferze jest bardzo dużo do zrobienia, że nawet te 106 czy 107 miliardów złotych to za mało. Ale my przecież będziemy dążyli do 160 miliardów w stosunkowo krótkim czasie. Będzie tu trzeba jeszcze wiele zmienić – podkreślił prezes PiS.

Kaczyński wskazał, że w obszarze oświaty „trzeba odeprzeć tę groźną zewnętrzną, jak ktoś to celnie określił, wrogą socjalizację”. Mówiąc o wsparciu dla rodzin, lider PiS zaznaczył, że jest ono realizowane.

źródło:
Zobacz więcej