Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Była japońska księżniczka urodziła synka

Kei Moriya poślubił księżniczkę Ayako (fot. arch.PAP/KOJI SASAHARA / POOL)

Ayako Moriya, trzecia córka zmarłego księcia Takamado, urodziła synka – poinformowała Agencja Prasowa Domu Cesarskiego. Moriya należała do rodziny cesarskiej, ale dobrowolnie zrezygnowała z tego stanu.

Wyszła za mąż z miłości. Zgodnie z japońskim prawem przestała być księżniczką

Księżniczka Japonii Ayako, najmłodsza córka zmarłego kuzyna cesarza Akihito, poślubiła w poniedziałek mężczyznę z gminu Keiego Moriyę. Choć zgodnie...

zobacz więcej

Dziecko Ayako przyszło na świat w niedzielę około godz. 7 rano czasu lokalnego w szpitalu Aiiku w Tokio. Agencja zapewniła, że zarówno matka jak i dziecko czują się dobrze.

29-latka utraciła przynależność do rodziny cesarskiej po tym jak w październiku ubiegłego roku poślubiła mężczyznę z gminu – Keiego Moriyę, starszego o cztery lata pracownika firmy logistycznej Nippon Yusen K.K.

Ayako poznała swojego męża w grudniu 2017 roku, gdy przedstawiła go jej matka, księżniczka Hisako, która od dawna utrzymywała znajomość z rodziną Moriya. W kwietniu ubiegłego roku Ayako przyjęła oświadczyny mężczyzny, gdyż – jak później wyjaśniła – urzekła ją jego życzliwość, bystrość i zdecydowanie. Ślub odbył się w październiku 2018 roku.

Zgodnie z prawem dworu księżniczka otrzymała odprawę w wysokości około 107 mln jenów (około 950 tys. dolarów), by utrzymać wysoki standard życia po opuszczeniu rodziny cesarskiej. Zachowała również honorowe funkcje w dwóch organizacjach. Jej dobrowolna rezygnacja z przynależności do rodziny cesarskiej była pierwszym takim przypadkiem w historii Japonii.

Ojcem byłej księżniczki był zmarły w 2002 roku książę Takamado, kuzyn emerytowanego cesarza Akihito, ojca obecnego cesarza Naruhito.

źródło:
Zobacz więcej