Zdrojewski: Jeśli Platforma dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny

Zmiana w kierownictwie PO jest niezbędna, jeżeli nie chcemy przegrać wyborów prezydenckich – oznajmił senator PO Bogdan Zdrojewski, który według mediów ubiega się o stanowisko szefa tej partii. Dodał, że jak Platforma dojdzie do władzy, powinna podnieść wiek emerytalny. – Wypowiedź senatora Zdrojewskiego jest sprzeczna z programem partii – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info poseł Jan Grabiec, rzecznik Platformy.

Tomczyk śpiewa, Grodzki przemawia, Bodnar rezygnuje

Nowo wybrany parlament rozpoczął pracę. Obyło się bez niespodzianki w Senacie, gdzie większość należąca do opozycji wybrała marszałkiem prof....

zobacz więcej

Na pytanie, czy w Platformie jest przeświadczenie, że zmiany w kierownictwie są konieczne Zdrojewski odparł, że w partii presja na dokonanie zmian jest bardzo silna, tyle że jest rozproszona.

– Jeśli nie chcemy przegrać kolejnych wyborów, czyli prezydenckich, to zmiana w kierownictwie PO jest niezbędna. Jeżeli się nie dokona, to Małgorzacie Kidawie-Błońskiej w kampanii prezydenckiej będzie niezwykle ciężko – stwierdził senator.

Zdrojewski wyraził przekonanie, że „kandydat jest jeden” - Kidawa-Błońska. Senator nie sądzi, by w prawyborach wystartował Radosław Sikorski czy Bartosz Arłukowicz.

Pytany o to, po co są prawybory podkreślił: „Prawybory są po to, żeby Małgorzata Kidawa-Błońska miała silniejszy mandat. Jeżeli Bartosz Arłukowicz i Radosław Sikorski nie będą startowali w prawyborach, a wskażą Małgorzatę Kidawę-Błońską, to ją to wzmocni. Gdyby wystartowała tylko z mandatem Grzegorza Schetyny, miałaby słabszą pozycję”.

Kidawa-Błońska bez konkurencji? W PO brakuje chętnych do walki o prezydenturę

„Platforma ma problem – nikt poza Małgorzatą Kidawą-Błońską nie pali się do startu w prawyborach prezydenckich. Wydarzenie, które miało przykuwać...

zobacz więcej

Zdrojewski ocenił też w wywiadzie, że wzrasta poziom świadomości kosztów programów socjalnych, zwłaszcza niskich emerytur, ale także inflacji samego świadczenia.

Pytany, czy Platforma powinna mówić wyborcom, że jak dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny, polityk odparł: „tak, i powinna tłumaczyć, że obecny system skazuje miliony Polaków na głodowe emerytury”. – Odpowiedzialny polityk musi mieć odwagę mówić prawdę, a przede wszystkim ponosić odpowiedzialność nie tylko za tu i teraz, lecz także przyszłą kadencje własnego narodu – dodał.

Na uwagę, że podwyższenie wieku emerytalnego było decyzją, przez którą PO przegrała wybory, Zdrojewski odpowiedział: „nie sądzę”. – Nie wierzę w to. Owszem, to nie była popularna decyzja. Faktem jest, że źle uzasadniona. Praktycznie bez przekonujących argumentów – ocenił.

– Nie mniej jednak była to reforma polegająca na niezwykle łagodnym, stopniowym wyprowadzaniu nas z nieuchronnego kryzysu świadczeń emerytalnych. Tylko obecnej koniunkturze gospodarczej PiS zawdzięcza dziś brak natychmiastowych skutków swoich nieodpowiedzialnych decyzji – ocenił.

Do słów Zdrojewskiego odniósł się w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik PO. Jan Grabiec powiedział, że słowa Zdrojewskiego ws. wieku emerytalnego nie są zgodne z programem partii. Dodał, że PO jest przeciw podniesieniu wieku emerytalnego.

źródło:
Zobacz więcej