Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Bloomberg: Brexit i silna gospodarka sprowadzają Polaków z emigracji

Pierwszy raz od dekady, więcej Polaków przyjeżdża niż wyjeżdża z kraju – wynika z informacji przekazanych przez specjalizującą się w rynkach finansowych agencję Bloomberg. To efekt rekordowo niskiego bezrobocia w Polsce i wzrostu wynagrodzeń, a także brexitu – czytamy w artykule.

Polacy wracają z emigracji [INFOGRAFIKA]

W 2018 roku liczba Polaków przebywających na emigracji spadła o 3 proc. rdr – podał w piątkowym opracowaniu GUS. To pierwszy spadek od ośmiu lat.

zobacz więcej

Liczba Polaków mieszkających poza granicami kraju w ubiegłym roku zmalała o 85 tys. i obecnie wynosi około 2,5 mln osób. Dzisiaj to Niemcy – a nie Wielka Brytania – są miejscem, gdzie mieszka i pracuje najwięcej Polaków w Europie.

Jak podaje Bloomberg, bezrobocie w Polsce oscyluje w okolicach najniższego poziomu od czasów komunizmu, a pracodawcy walczą od pracowników podnosząc płace. Kolejnym powodem skłaniającym Polaków do powrotu z emigracji jest niepewna sytuacja na brytyjskim rynku, spowodowana brexitem – czytamy dalej.

Rząd wie co ma zrobić: musi dać polakom zarabiać i bogacić się; ma upraszczać przepisy – również podatkowe – i obniżać podatki, tam gdzie jest to możliwe – zauważa dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Na tym prawdopodobnie skupi się zresztą nowy rząd Mateusza Morawieckiego – zauważa publicysta „DoRzeczy” Wojciech Wybranowski. – Duża część expose premiera Morawieckiego może być skierowana właśnie w kierunku ludzi pracujących na nasze PKB, czyli przedsiębiorców – ocenia dziennikarz.

źródło:
Zobacz więcej