RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Jeśli projekt o 30-krotności składki ZUS nie przejdzie, możliwa modyfikacja budżetu”

Projekt krytykuje koalicjant PiS ze Zjednoczonej Prawicy – Porozumienie Jarosława Gowina (fot. PAP/Leszek Szymański)

Jeżeli projekt w sprawie zniesienia 30-krotności składki na ZUS nie przejdzie, trzeba będzie zmodyfikować projekt budżetu państwa – powiedział w niedzielę rzecznik rządu Piotr Müller. Wskazał, że projekt był założony jeszcze przez wyborami w propozycji budżetu państwa. Przeciwko ustawie jest m.in. Porozumienie Jarosława Gowina, wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy.

„Mamy nadzieję, że ustawa ws. 30-krotności składek ZUS nie trafi do prezydenta”

Mamy nadzieję, że ustawa dotycząca zniesienia 30-krotności składek ZUS nie trafi na biurko prezydenta – powiedział rzecznik głowy państwa Błażej...

zobacz więcej

Przypomnijmy – w środę posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidujący od 2020 r. górny limit przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – tzw. 30-krotności ZUS. Według autorów projektu ma to przynieść wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oszacowany na 7,1 mld zł. Sejm ma zająć się tym projektem w najbliższym tygodniu.

– My ten projekt założyliśmy przed wyborami – trzeba to wyraźnie podkreślić – w projekcie budżetu państwa. Jest założenie w projekcie budżetu państwa. Jeżeli projekt nie przejdzie, trzeba będzie zmodyfikować wtedy projekt budżetu państwa. W tej chwili w projekcie budżetu te wpływy się znajdują, w związku z tym konsekwentnie realizujemy to, co zapowiadaliśmy przed wyborami – mówił Müller podczas niedzielnej rozmowy polityków w Polsat News. Dodał, że „to nie jest żadna niespodzianka, że po wyborach PiS pokazuje ten projekt”.

Projekt krytykuje koalicjant PiS ze Zjednoczonej Prawicy – Porozumienie Jarosława Gowina, której zarząd krajowy podjął w sobotę uchwałę zobowiązującą posłów i senatorów tego ugrupowania, aby nie popierali projektu ws. zniesienia 30-krotności składki. O projekcie sceptycznie wypowiada się także otoczenie prezydenta Andrzeja Dudy, a w Sejmie krytykuje projekt nie tylko Koalicja Obywatelska, ale też Konfederacja. Lewica ma opracować wspólne stanowisko w sprawie projektu.

źródło:

Zobacz więcej