RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Król Jan III Sobieski znów w drodze do Wiednia. Na kilka dni zatrzymał się w Krakowie

Na placu przed bazyliką oo. Franciszkanów w Krakowie na lawecie stanął pomnik króla Jana III Sobieskiego (fot. Jacek Bednarczyk/PAP)

Na placu przed bazyliką oo. Franciszkanów w Krakowie na lawecie stanął pomnik króla Jana III Sobieskiego, który pierwotnie był przeznaczony dla Wiednia i miał być odsłonięty na Kahlenbergu. Monument autorstwa rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja będzie prezentowany w tym miejscu kilka dni.

Święci – Agnieszka Czeska i Jan Paweł II, a aksamitna rewolucja

Kardynał Stanisław Dziwisz odprawił w sobotę mszę pontyfikalną w praskiej katedrze św. Wita. Kościół obchodzi 30. rocznicę dokonanej 12 listopada...

zobacz więcej

– Chcemy, żeby wszyscy wiedzieli, że ten pomnik już jest, że Polacy chcą go przekazać w darze Europie, bo bardzo zależy nam na przywróceniu pamięci o Janie III Sobieskim – jednym z najsłynniejszych europejskich władców, który walczył dla ratowania wartości chrześcijańskich – powiedział przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego Piotr Zapart. Zaznaczył, że „ani przedtem ani teraz nie rozważamy innej, docelowej lokalizacji pomnika niż Wiedeń, uznając, że miejscem najbardziej godnym dla króla jest wiedeński Kahlenberg”.

Odsłonięcie pomnika w stolicy Austrii było planowane 12 września 2018 r. przy okazji 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. W lipcu zeszłego roku burmistrz Wiednia Michael Ludwig poinformował, że wycofuje się z porozumienia w tej sprawie.

Pomnik przedstawia Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy na czele zwycięskiej husarii. Ma 3 metry wysokości i około 7,5 m długości. Jest prezentowany na placu przed bazyliką oo. Franciszkanów na lawecie co symbolizuje, że wciąż jest w drodze i czeka na ostatnią wyprawę do Wiednia.

Symboliczne jest także jego umieszczenie naprzeciwko okna papieskiego. – Ma to związek z bardzo głęboko wiarą króla Jan III Sobieskiego, który zorganizował odsiecz, by ratować wartości chrześcijańskie, które są filarami Europy – mówił Zapart. Przypomniał, że po zwycięstwie pod Wiedniem król, parafrazując słowa Juliusza Cezara, powiedział: „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył”. Po Krakowie monument być może będzie pokazywany także w innych miejscach historycznie związanych z Sobieskim m.in. w Nowym Sączu, Brzegu, Nysie i ewentualnie w Warszawie.

źródło:

Zobacz więcej