Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kuriozalny wywiad w Onecie. Ekspert PO przerażony końcem umowy z Gazpromem

Piotr Maciążek (C) podczas konferencji PO w Sejmie (fot. Twitter/ Platforma News)

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władze PGNiG poinformowały o zakończeniu umowy z Gazpromem. Ten historyczny moment i efekt postawienia na dostawy z Norwegii i USA definitywne kończy okres rosyjskiej dominacji gazowej w Polsce. Okazuje się, że decyzja ta nie podoba się nie tylko na Kremlu, ale również w Polsce. Krytycznie w tej sprawie wypowiada się „ekspert” związany z PO, cytowany w Onecie.

Prezes PGNiG: Zamieniamy coś, co jest uciążliwe, na LNG, gaz z Norwegii i krajowy

– To nie jest zerwanie, to nie jest wypowiedzenie. Postępujemy zgodnie z kontraktem – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak komentując decyzję...

zobacz więcej

„Za sprawą paliwa ze Stanów Zjednoczonych i Norwegii, do którego Polska będzie miała dostęp po 2022 r., czasy dominacji Gazpromu zdają się bezpowrotnie mijać” – pisał w styczniu br. „Dziennik Gazeta Prawna” w kontekście budowanego przesyłu surowca przez gazociąg Baltic Pipe.

O tym, że zbliża się kres niekorzystnej dla Polski umowy z Rosją wiadomo od dłuższego czasu. Publicznie mówił o tym w maju 2018 r. minister Piotr Naimski.

„Musimy robić swoje, realizować własne projekty - to strategia ofensywna, a nie tylko defensywna. Budujemy Baltic Pipe i zapewnimy Polsce niezależne źródła dostaw gazu. W tej chwili prawie 100 procent importowanego gazu do Polski pochodzi z Gazpromu i od wielu lat ta dominująca pozycja powoduje, że płacimy w Polsce więcej za gaz niż w innych krajach Europy. (…) Nie przewidujemy przedłużania tego nieszczęśliwego długoterminowego kontraktu z Gazpromem” – zapowiadał wówczas sekretarza stanu w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Polska porzuci kontrakt jamalski. Oświadczenie PGNiG przekazane Gazpromowi

PGNiG przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 r.

zobacz więcej

Dziś, gdy te słowa zostały formalnie przypieczętowane komunikatem PGNiG, w Polsce głos zabrali również ci niezadowoleni z decyzji polskiej spółki. Jednym z nich jest Piotr Maciążek, który udzielił wywiadu w Onecie. Rozmowę przeprowadził z nim i jej zapis opublikował red. Marcin Wyrwał, znany z kontrowersyjnych publikacji ws. wschodnich.

Gdy w styczniu 2018 r. Onet opublikował obszerną rozmowę Wyrwała z Denisem Puszylinem, jednym z przywódców nieuznawanej przez społeczność międzynarodową tzw. Donieckiej Republiki Ludowej – po krytyce ze strony dziennikarzy i ekspertów od polityki wschodniej – portal zmuszony był tekst usunąć.

Kim jest Piotr Maciążek?

Od lat zajmuje się tematami dotyczącymi polityki energetycznej. W ostatnim okresie ujawnił się jako aktywny uczestnik życia politycznego, zarówno w mediach społecznościowych, na swoim mikroblogu, jak i w Sejmie. To właśnie Maciążek w lipcu br. pojawił się na konferencji prasowej Platformy Obywatelskiej, jako jej ekspert od spraw wschodnich. Wystąpił nie tylko z politykami Platformy, ale również ze znanym mitomanem Tomaszem Piątkiem. To właśnie dzięki wydawnictwu Piątka Maciążek mógł wydać książkę „Stawka większa niż gaz…”, w której pisał o swojej prowokacji uderzającej w ministra Naimskiego.

PGNiG i Lotos zacieśniają współpracę w Norwegii

PGNiG Supply&Trading, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, będzie wyłącznym odbiorcą gazu ziemnego wydobywanego w Norwegii...

zobacz więcej

W wyniku prowokacji Maciążek razem z Jakubem Wiechem stworzyli fikcyjnego „eksperta” Piotra Niewiechowicza, któremu udało się złapać internetowy prywatny kontakt z jednym z współpracowników Naimskiego. Chociaż efekty prowokacji w żaden sposób nie obciążały ministra, stały się one pretekstem do wezwań do jego dymisji. Co ciekawe, do publikacji doszło dzień po spotkaniu w Stanach Zjednoczonych i rozmowy szefa MSZ, Jacka Czaputowicza z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo nt. współpracy gospodarczej naszych państw oraz przed podpisaniem umowy z Danią nt. statusu niektórych części Baltic Pipe.


Jedna z internautek zwracała wówczas uwagę na publikacje nt. polityki energetycznej, jakie pojawiały się w mediach związanych z Maciążkiem

Dziś ekspert PO jako alternatywę do zakończenia rosyjskiej dominacji gazowej z Rosją, proponuje… nowy kontrakt z Gazpromem, który „może okazać się dla Polski korzystniejszy od tego z Amerykanami”. Jednocześnie Maciążek zapewnia, że nie pracuje dla „żadnego podmiotu z kapitałem rosyjskim ani w ogóle podmiotu działającego na rynku gazu”.

źródło:
Zobacz więcej