Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rosjanie za Norwega i Litwinów. Wymiana szpiegów na granicy

Szef litewskiego kontrwywiadu Darius Jauniskis poinformował o wymianie szpiegów na konferencji prasowej (fot. PAP/ EPA/STRINGER)

Litwa i Norwegia dokonały w piątek wymiany szpiegów z Rosją – poinformował szef litewskiego kontrwywiadu Darius Jauniskis. Dwóch obywateli Rosji wymieniono na dwóch Litwinów i Norwega, skazanych w Rosji za szpiegostwo – przekazał.

Premier lawiruje, sojusznicy naciskają. Kulisy polowania na rosyjskich szpiegów

Do niedawna rosyjski wywiad mógł się czuć w Bułgarii jak u siebie w domu. Ostatnie skandale szpiegowskie oznaczają, że zachodnie służby wreszcie...

zobacz więcej

Wymianę przeprowadzono w południe czasu miejscowego na jednym z litewskich przejść granicznych.

Szef kontrwywiadu poinformował, że objęci wymianą Litwini to skazani w 2016 r. Jewgienij Mataitis i Aristidas Tamosaitis, a Norweg to skazany na 14 lat więzienia za szpiegostwo Frode Berg.

Premier Norwegii Erna Solberg poinformowała, że Berg został przekazany norweskim władzom na Litwie. – Cieszymy się, że Frode Berg wraca do domu, do Norwegii jako wolny człowiek. Chciałabym podziękować litewskim władzom za współpracę i działania podjęte na rzecz jego uwolnienia – podkreśliła norweska premier w oświadczeniu. Władze litewskie przekazały, że Berg został przewieziony do ambasady Norwegii w Wilnie.

Berg, emerytowany funkcjonariusz norweskiej straży granicznej, został zatrzymany pod koniec 2017 roku, gdy otrzymywał dokumenty dotyczące rosyjskiej marynarki wojennej. Według prokuratury zbierał informacje o rosyjskich atomowych okrętach podwodnych. Został oskarżony o współpracę z wywiadem norweskim i skazany na 14 lat więzienia. Berg potwierdził, że jeździł do Rosji na prośbę pracowników służb norweskich, pełniąc rolę kuriera, ale nie miał rozeznania, czym dokładnie się zajmował i jakie grożą mu konsekwencje.

Media w Rosji i na Litwie od października spekulowały, że Rosja, Norwegia i Litwa przygotowują trójstronną wymianę osób skazanych za działalność szpiegowską. Berg powinien być wymieniony na obywatela rosyjskiego zatrzymanego w Norwegii o podobnym statusie, jednak takich osób nie ma, stąd w sprawę włączyła się Litwa, przygotowując prawną możliwość ułaskawienia skazanych Rosjan.

Ułaskawieni Rosjanie

Wcześniej w piątek media na Litwie poinformowały, że prezydent tego kraju Gitanas Nauseda ułaskawił tego dnia dwóch obywateli rosyjskich – Nikołaja Filipczenkę i Siergieja Moisiejenkę, skazanych w 2017 r. za szpiegostwo.

Według przedstawicieli władz w Wilnie Filipczenko pracował dla rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i próbował rekrutować ważnych litewskich urzędników. Został skazany na 10 lat więzienia i nie odwołał się od wyroku. Z kolei Moisiejenko został skazany na 10,5 roku więzienia za zwerbowanie litewskiego kapitana służącego w głównej bazie lotniczej w Szawlach na północy Litwy. Moisiejenko nie przyznał się do winy.

Nie wiadomo, czy w przypadku dwóch Rosjan objętych piątkową wymianą szpiegów chodzi o Filipczenkę i Moisiejenkę.

źródło:

Zobacz więcej