Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Dotknięte politycznym islamizmem”. Francja zamyka szkoły koraniczne

Władze sprawdzają też, czy środowiska muzułmańskie nie nadużywają pomocy socjalnej państwa (fot. Reuters/Mukesh Gupta)

Francuskie władze zamknęły w różnych miastach cztery szkoły koraniczne, 12 miejsc kultu, ok. 130 barów i dziewięć stowarzyszeń – poinformował sekretarz stanu w MSW Francji Laurent Nunez. Miejsca te były „dotknięte politycznym islamizmem i komunitaryzmem” – ocenił.

Sondaż: Islam nie do pogodzenia z wartościami Francuzów

Aż 78 proc. Francuzów uważa, że świeckość państwa jest we Francji zagrożona. Wynika to z sondażu przeprowadzonego na zlecenie tygodnika „Le Journal...

zobacz więcej

– Walczymy z politycznym islamizmem, który sugeruje, że prawo Boże jest nadrzędne w stosunku do prawa Republiki – powiedział Nunez. W rozmowie z kanałem telewizyjnym France 2 wiceminister zdefiniował polityczny islamizm jako ruch, który m.in. neguje równość kobiety oraz mężczyzny wobec prawa oraz kwestionuje prawo kobiet do edukacji. – Nie powinniśmy jednak mylić islamu politycznego z islamem jako takim – zastrzegł.

Sekretarz stanu powiedział, że obiekty zamknięto w 15 dzielnicach różnych francuskich miast. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało agencję AFP, że miejsca te były zamykane od lutego 2018 r. w ramach „kompleksowego planu walki z politycznym islamizmem”.

Władze francuskie sprawdzają również, czy środowiska muzułmańskie nie nadużywają pomocy socjalnej państwa. Francuskie ministerstwa przeprowadzają kontrole, których efektem jest 15 mln euro odzyskanych funduszy w ramach pomocy socjalnej, która nie powinna zostać przyznana osobom ubiegającym się o wsparcie państwa.

Działania władz są częścią planu walki z radykalizmem religijnym. Pod koniec października prezydent Emmanuel Macron spotkał się przewodniczącym Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) Dalilem Boubakeurem (rektorem Wielkiego Meczetu w Paryżu), z którym omawiał wprowadzanie radykalniejszych środków w walce z ekstremizmami religijnymi na terenie Francji. Francuskie władze chcą mieć również większy wpływ na finansowanie meczetów, które korzystają ze środków płynących z zagranicy.

Francja: Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w marszu przeciwko islamofobii

W marszu przeciw islamofobii, który odbył się w niedzielę w Paryżu, wzięło udział 13,5 tys. osób – wynika z danych firmy Occurence, pracującej dla...

zobacz więcej

Prezydent obiecał, że pod koniec roku przedstawiony zostanie tzw. pakiet środków przeciwko komunitaryzmowi w dziedzinie edukacji, zdrowia, pracy oraz różnych usług publicznych. Komunitaryzm to nurt filozofii polityki, który podkreśla ważność wspólnot w życiu człowieka oraz znaczenie tradycji przy wydawaniu ocen moralnych.

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner poinformował po spotkaniu Macron-Boubakeur, że prezydent Republiki poprosił CFCM o „przyspieszenie tempa walki z komunitaryzmem i islamizmem”. – Oczekuje się, że stowarzyszenie muzułmanów wyrazi zdecydowane stanowisko na temat zasłaniania przez kobiety twarzy, relacji w szkołach koranicznych oraz wobec przestrzegania prawa, które nie pozwoli już radykałom na dwuznaczności – mówił minister Castaner.

Na spotkaniu z CFCM prezydent mówił, że islamska chustka na głowach kobiet może służyć jako narzędzie separatyzmu i komunitaryzmu.

źródło:

Zobacz więcej