RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fake news Onetu. Portal pisał o zatrzymaniu, służby dementują

Onet pisał o rzekomym zatrzymaniu lidera radykalnych nacjonalistów (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Wbrew informacjom portalu Onet.pl, ABW nie zatrzymała Grzegorza Ć., jednego z liderów radykalnie nacjonalistycznej grupy Szturmowcy – informuje portal tvp.info rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodaje, mieszkanie Ć. zostało jedynie przeszukane, a materiał dowodowy zabezpieczony.

ABW zatrzymała Szymona B. Chodzi o wyłudzenia VAT

ABW zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą wyłudzającą zwrot podatku VAT oraz dotacje z Polskiej Agencji...

zobacz więcej

Portal onet.pl pisał w piątek rano, że „dwa dni po Marszu Niepodległości warszawski lider grupy ekstremistycznych nacjonalistów Grzegorz Ć. został zatrzymany przez ABW”. Do sytuacji miało dojść w związku z propagowaniem zakazanych przez prawo ideologii. Za onetem informację tę podał m.in. portal warszawa.wyborcza.pl.

Jak się okazuje, do zatrzymania wcale nie doszło. Stanisław Żaryn poinformował portal tvp.info, że faktycznie miała miejsce interwencja w mieszkaniu Ć., jednak zostało ono jedynie przeszukane, zaś znajdujący się w nim „asortyment odnoszący się do propagowania ideologii ekstremistycznej: odzież, emblematy, naklejki, flagi, banery oraz publikacje i książki” – zabezpieczony.

Jak podaje Żaryn, przyczyną przeszukania było śledztwo prowadzone przez ABW w związku z podejrzeniem, że Ć. „mógł zamieścić na portalu społecznościowym Facebook, prowadzonym właśnie dla organizacji Szturmowcy dokument zatytułowany »Poradnik samotnego wilka«”. Nasz rozmówca dodaje, że „ze względu na zawartą w nim treść, kontekst sytuacyjny i cel, w jakim treść ta została zaprezentowana, (dokument) stanowi propagowanie ustroju faszystowskiego oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość”.

– Powyższe działania były realizowane w ramach zabezpieczenia obchodów 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i wynikały z obawy o to, że członek środowiska ekstremistycznego, w przeszłości uczestniczący w tzw. czarnym bloku – przemarszu podczas obchodów Święta Niepodległości zamaskowanych i ubranych na czarno aktywistów skrajnej prawicy – sprowokuje uczestników stołecznego Marszu Niepodległości 2019 do zachowań niezgodnych z prawem mogących generować zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego, porządku konstytucyjnego RP oraz wizerunku Polski na arenie międzynarodowej – stwierdza Żaryn.

Jak dodaje, do chwili obecnej ABW nie odnotowała incydentów o charakterze terrorystycznym bądź ekstremistycznym.

O Szturmowcach zrobiło się głośno 11 listopada 2017 r., kiedy na Marszu Niepodległości, w bloku zorganizowanym przez tę grupę, niesiono transparenty o treści m.in.: „Biała Europa”, „Europa będzie biała albo bezludna”. Kilka miesięcy temu grupa poinformowała na Facebooku, że kończy działalność.

źródło:
Zobacz więcej