Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Minister rolnictwa: Ważne jest budowanie patriotyzmu gospodarczego

Zwiększenie dochodów rolników poprzez wzmocnienie ich pozycji na rynku, bardziej zrównoważony rozwój rolnictwa chroniący środowisko, łagodzenie zmian klimatycznych – to zadania, które będzie realizował w nowej kadencji nominowany na ministra rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski: rząd udziela rolnictwu największego wsparcia w Europie. Więcej nam nie wolno

– Wydaje się, że rząd pomaga w tej chwili w stopniu największym w Europie w działaniach wspierających rolnictwo ze środków krajowych – oświadczył...

zobacz więcej

W piątek po południu prezydent Andrzej Duda powoła nowy rząd Mateusza Morawieckiego i wręczy nominacje na ministrów. Ardanowski otrzyma ją po raz drugi, gdyż pełnił już tę funkcję przez 16 miesięcy w poprzednim gabinecie Morawieckiego.

Ardanowski zapytany w TVP Info o program na najbliższe lata powiedział, że będzie kładł nacisk na zwiększanie dochodów rolniczych poprzez wzmocnienie pozycji rolników na rynku, by za swoje produkty uzyskiwali lepszą cenę, a także przez eliminowanie pośredników.

– Potrzebna jest w tej sprawie duża aktywność rolników i organizacji rolniczych. Ważne jest też budowanie patriotyzmu gospodarczego i przekonywanie konsumentów do rodzimych produktów i eliminowanie patologii na rynku, złego oznaczanie czy fałszowanie żywności – argumentował.

Kolejnym zadaniem na najbliższą kadencję – jak mówił – będzie przekierowanie rolnictwa na rozwój bardziej przyjazny środowisku – np. rozwój rolnictwa ekologicznego, zwiększenia dobrostanu zwierząt. Z drugiej jednak strony nie można doprowadzić do sytuacji likwidacji hodowli zwierząt – wskazał.

– Rolnictwo ma się rozwijać, zwiększać produkcję, bo na świecie jest zapotrzebowanie na żywność – 2,5 mld ludzi głoduje – i takie kraje jak Polska, o przyzwoitych warunkach dla rolnictwa, muszą także wziąć na siebie odpowiedzialność za wyżywienie świata – tłumaczył.

Ardanowski zaznaczył, że większa uwaga będzie zwracana na zapobieganie zmianom klimatycznych. Realizowany będzie program nawodnień, ale jak na razie nie ma wielu chętnych na realizację takich inwestycji – mówił.

Zauważył, że w Polsce w kolejnym już roku wystąpiła susza i do tej pory trwa szacowanie strat. Wydłużony został okres składania wniosków o rekompensatę z powodu strat suszowych do 29 listopada, „bo rolnicy nie mogą ponosić konsekwencji z powodu tego, że opóźniają się związane z tym procedury”.

źródło:
Zobacz więcej