RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Padła najstarsza samica nosorożca białego. Pozostały embriony

Sana przeżyła 55 lat (fot. Planete Sauvage)

W zoo Planete Sauvage, niedaleko francuskiego Nantes, padła 55-letnia Sana – najstarsza na świecie samica krytycznie zagrożonego wyginięciem nosorożca północnego, podgatunku nosorożca białego. Ostatni samiec padł w ubiegłym roku w Kenii.

Fałszywy róg z włosia konia może ocalić nosorożce

Opracowany przez naukowców z Oxford University sposób wytwarzania fałszywego rogu z końskiego włosia może pomóc ocalić nosorożce przed wyginięciem...

zobacz więcej

Sana urodziła się w 1964 roku w Parku Narodowym Umfolozi na wschodzie RPA. Siedem lat później została przewieziona do Europy. Przed przybyciem do Francji mieszkała w niemieckich ogrodach zoologicznych.

W ostatnich latach życia Sana nie była już w stanie zażywać kąpieli w błocie. Ulubione zajęcie nosorożców pozwala im regulować temperaturę ciała, zapobiega poparzeniom słonecznym i odpędza szkodliwe owady. Jak poinformował ogród zoologiczny, raz w tygodniu była poddawana zabiegowi okładania zieloną glinką – w celu nawilżenia skóry i zminimalizowania ryzyka zakażenia.

Nosorożce białe północne na wolności żyją około 50 lat. Ich naturalne siedliska to tropikalne i subtropikalne łąki i sawanny w Afryce: w RPA, Botswanie, Kenii, Namibii, Suazi, Zimbabwe, Zambii i Ugandzie.

Ostatni samiec z tego gatunku, Sudan, zpadł w ubiegłym roku w Kenii, pozostawiając dwie ostatnie samice. We wrześniu ekolodzy stworzyli dwa embriony nosorożca północnego z komórek samic i spermy nieżyjących już samców. Badacze mają nadzieję, że dzięki temu uda się odtworzyć linię prawie wymarłego gatunku.

źródło:
Zobacz więcej