RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ojciec poległego żołnierza: Bóg, zabierając Michaela do swojej armii, dał nam Polskę

Linda i Robert Ollis odebrali w Lubinie nagrodę „Honorowy Ambasador Polski” (fot. PAP/Sebastian Borowski)

Linda i Robert Ollis, których syn sierżant Michael Ollis zginął w 2013 r., ratując polskiego oficera Karola Cierpicę podczas wojny w Afganistanie, odwiedzili w czwartek Lubin, gdzie osobiście odebrali nagrodę „Honorowy Ambasador Polski”. – To wyróżnienie pokazuje, że nie zapomnieliście o naszym synu – podkreślali.

Zginął osłaniając polskiego żołnierza przed wybuchem. Rodzice Michaela Ollisa uhonorowani

Rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, który oddał życie za polskiego kolegę w Afganistanie otrzymali tytuł „Honorowych ambasadorów...

zobacz więcej

We wrześniu Linda i Robert Ollis zostali wyróżnieni nagrodą „Honorowy Ambasador Polski”, przyznaną w ramach plebiscytu zorganizowanego przez KGHM. Jego celem było wyłonienie osób przyczyniających się do budowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie.

Prezes KGHM Marcin Chludziński podczas czwartkowego spotkania z rodzicami Michaela Ollisa zaznaczył, że poprzez swoją historię i związek z Polską państwo Ollis stali się jej ważnymi ambasadorami.

– Państwo Ollis mówią o Polsce i są z Polakami w wielu miejscach, rozumieją nas i naszą historię. Tym wyróżnieniem chcieliśmy im podziękować za to, że dobrze pokazują światu Polskę i to, jaki jest potencjał w tym miejscu, jaka jest nasza historia i kultura – mówił prezes KGHM, przekazując rodzicom żołnierza wyróżnienie.

– Jestem zaszczycony, że mogliśmy wyróżnić państwa Ollis i gościć ich w Polsce, nie tylko w naszym zagłębiu miedziowym, ale też podczas obchodów Dnia Niepodległości w Warszawie – dodał.

– W 2013 r. Linda i ja byliśmy ogarnięci żałobą, ale Bóg działa w bardzo tajemniczy, niezwykły sposób. Zabierając Michaela do swojej armii, dał nam Polskę. To było jak promień słońca, który padł na nas, kiedy byliśmy smutni i pogrążeni w żałobie. Podniosło nas to na duchu – opowiadał ojciec Michaela Ollisa.

– Polska jest z nami od sześciu lat. Dostaliśmy od Polaków mieszkających tutaj w kraju, ale też w Stanach Zjednoczonych troskę, miłość i opiekę, i pocieszenie – kontynuował.

Pan Ollis podkreślił, że dwie rzeczy pomagają jemu i jego żonie przejść przez żałobę po Michaelu. – To wiara w Boga i Polska. Dziękujemy wam z Lindą oboje za to, że zwróciliście się do nas, że otaczacie nas troską, opieką, że okazujecie nam miłość – dodał.

Rodzice Amerykanina poległego w obronie Polaka: pamiętajcie o bohaterach nie tylko od święta

Rodzice sierż. szt. Michaela Ollisa, który zginął w 2013 r. w Afganistanie, ratując polskiego kolegę, Linda i Robert Ollisowie, wzięli udział w...

zobacz więcej

– Ta nagroda jest dla mnie szczególna, bo pokazuje, że nie zapomnieliście o naszym synu. Każda matka, która traci dziecko, obawia się tego, że zostanie zapomniane, dlatego tak właśnie odbieram tę nagrodę, jako pamięć o moim synu – podkreśliła Linda Ollis.

Rodzice amerykańskiego żołnierza powiedzieli też, że jako jej ambasadorzy Polski będą w Stanach Zjednoczonych zachęcać do odwiedzenia naszego kraju i mówić o tym, jak piękna jest Polska.

Sierżant sztabowy Michael H. Ollis zginął 28 sierpnia 2013 r. w bazie wojskowej Ghazni, osłaniając własnym ciałem ppor. Karola Cierpicę podczas ataku zamachowca samobójcy, który zdetonował ładunek wybuchowy.

W listopadzie 2013 r. Ollis został pośmiertnie odznaczony Gwiazdą Afganistanu i Złotym Medalem Wojska Polskiego. Przyznano mu także amerykańskie odznaczenia wojskowe, w tym Srebrną Gwiazdę i Krzyż Wybitnej Służby.

Sierżant sztabowy Michael H. Ollis mieszkał Nowym Jorku. Wstąpił do armii USA w roku 2006. Podczas służby w Afganistanie był żołnierzem 10. Dywizji Górskiej. Była to jego kolejna zmiana w Afganistanie, wcześniej służył także w Iraku. Jego rodzice założyli fundację imienia syna, która wspiera weteranów.

W ramach swojej wizyty w Polsce Linda i Robert Ollis odwiedzą jeszcze m.in. Kraków, gdzie spotkają się z porucznikiem Karolem Cierpicą.

źródło:

Zobacz więcej