RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gigantyczna kara UOKiK dla producenta styropianu

Za wadliwy styropian spółka z Olsztyna dostała 50 mln złotych kary. (fot. Shutterstock/ Pavel Kubarkov)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Yetico najwyższą w historii karę za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów – prawie 50 mln zł. Spółka oszukiwała co do właściwości swego styropianu.

Tysiące Polaków nękanych niechcianymi połączeniami

Aż trzy urzędy walczą w Polsce z telemarketerami, tyle że niezbyt skutecznie. Pojedyncze kary nie ukrócą fali coraz bardziej uciążliwych telefonów...

zobacz więcej

Firma Yetico z Olsztyna to producent wyrobów budowlanych, głównie płyt styropianowych, które służą do ocieplania budynków. W latach 2014-16 organy nadzoru budowlanego przeprowadzały kontrole, które wykazały, że niektóre wyroby tej firmy mają gorsze właściwości niż deklarował producent.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło czterech rodzajów płyt styropianowych. Podano, że płyty Alfa Fasada i Gamma Passive Fasada miały „niższe poziomy wytrzymałości na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych”, niż wynikało z informacji Yetico. Mogły być więc mniej trwałe.

Z kolei Aqua EPS-P 120 okazał się mniej odporny niż zapewniał producent na „naprężenie ściskające”. Natomiast Beta Fasada miał wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, co oznacza szybszą jego utratę.

„Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych polegających na wprowadzaniu konsumentów w błąd co do parametrów czterech rodzajów płyt styropianowych UOKiK nałożył na Yetico prawie 50 mln zł kary (49 745 460 zł). To najwyższa w historii urzędu sankcja za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów” – napisano w komunikacie.

Kancelarie pod lupą UOKiK. Urząd ostrzega frankowiczów

UOKiK prowadzi postępowania wobec pięciu kancelarii odszkodowawczych, które oferują frankowiczom pomoc w sporach z bankami – informuje we wtorek...

zobacz więcej

Dodano, że decyzja nie jest prawomocna, bo Yetico odwołało się do sądu. Po uprawomocnieniu decyzja stanie się „prejudykatem, co ułatwi konsumentom dochodzenie ewentualnych roszczeń w sądach" – wskazał UOKIK.

Nieprawdziwe informacje o cechach płyt styropianowych, jak podał UOKiK, znalazły się w sporządzonych przez Yetico deklaracjach właściwości użytkowych. Konsumenci mogli je zobaczyć także m.in. na opakowaniach produktów, na stronie producenta czy w materiałach reklamowych.

Eksperci UOKiK radzą, by klienci przed kupnem wyrobów budowlanych sprawdzali, czy na produkcie znajduje się oznakowanie CE lub znak budowlany. Zachęca też, by sprawdzać stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który publikuje wyniki badań próbek wyrobów budowlanych, a także Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych, prowadzonego przez GUNB.

„Jeśli kupiłeś wadliwy produkt, złóż reklamację u sprzedawcy. Masz na to dwa lata od daty zakupu. Możesz żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny, a nawet zwrotu całej wpłaconej kwoty” – przypomnieli urzędnicy.

źródło:

Zobacz więcej