RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posłanka Lewicy przewodniczącą sejmowej komisji rodziny

Magdalena Biejat (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)

Posłanka Magdalena Biejat z partii Lewica Razem została wybrana przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. – Jestem przekonana, że dla nas wszystkich tutaj w centrum jest człowiek, od prawa do lewa – przekonywała Biejat. Jej kontrkandydatem był Grzegorz Braun z Konfederacji, który prosił o wybór, gdyż w tej komisji „ważą się sprawy życia i śmierci w Polsce”. Ostatecznie Braun nie został nawet wiceprzewodniczącym komisji.

Znamy nazwiska nowych szefów sejmowych komisji

Komisje sejmowe wybrały swoich przewodniczących. Już wiadomo, że Marek Suski pokieruje Komisją ds. Energii i Skarbu Państwa, Henryk Kowalczyk (PiS)...

zobacz więcej

Biejat otrzymała 25 głosów.

– Możemy w różny sposób definiować najważniejsze potrzeby i sposób ich rozwiązywania, ale jestem przekonana, że będziemy potrafili ze sobą konstruktywnie współpracować, a rozwiązania, które będą wychodziły z tej komisji, będą jak najlepsze dla Polek i Polaków – dodała.

Grzegorz Braun, zgłaszając swą kandydaturę, powiedział, że w tej komisji sejmowej „ważą się sprawy życia i śmierci w Polsce”.

– Przed tą komisją staje sprawa bezpieczeństwa życia ludzkiego, bez względu na płeć, wiek, wyznanie, samopoczucie, stan zdrowia, kondycję finansową. My chcielibyśmy, żeby człowiek był bezpieczny w Polsce, żeby życie ludzkie nie było zagrożone – powiedział poseł Konfederacji.

– Aborcja z przesłanek eugenicznych jest szczególnie perfidnym zamachem na nasze zasady cywilizacyjne i szczególnie tragiczne jest praktykowanie tej zasady antycywilizacyjnej w Polsce w odniesieniu do najbardziej bezbronnych, tak małych, że nie mogą się nawet odezwać we własnej obronie – mówił dalej Braun.

Nowy marszałek Senatu: Aborcja to tragedia dla matki i jej nienarodzonego dziecka

Moim zdaniem jako lekarza aborcja jest rzeczą, do której nie powinniśmy dopuszczać, bo to tragedia dla matki, dla rodziny i dla nienarodzonego...

zobacz więcej

Grzegorz Braun zgłosił następnie swoją kandydaturę na jednego z wiceprzewodniczących, ale otrzymał jedynie pięć głosów (przy 15 przeciwnych).

Wiceprzewodniczącymi komisji zostały wybrane Urszula Rusecka (PiS), Magdalena Okła-Drewnowicz (KO), Agnieszka Ścigaj (PSL-Kukiz`15) i Teresa Wargocka (PiS).

Wybór Biejat na przewodniczącą komisji skomentowali politycy.

Do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny trafił w minionej kadencji, w celu rozpatrzenia, obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję”. Jego celem jest wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży tzw. przesłanki eugenicznej, pozwalającej na aborcję dzieci, u których stwierdzono podejrzenie nieodwracalnego upośledzenia dziecka albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Biejat zasłynęła ostatnio wpisem na Twitterze, w którym oznajmiła, że będzie „gościnią” lub „gością” w programie TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej