RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Światowy Dzień Cukrzycy. Choruje na nią 3 mln Polaków

Dziś przypada Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku jest on obchodzony pod hasłem „Cukrzyca: w rodzinie siła”. Według szacunkowych danych, w Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób.

Cukrzyca typu I zaczyna się od hybrydowych limfocytów

W poszukiwaniu źródła chorób autoimmunologicznych, jak cukrzyca insulinozależna, badacze z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore...

zobacz więcej

Osób zagrożonych tą chorobą, czyli z podwyższonym poziomem cukru na czczo, mamy w Polsce prawdopodobnie około 5 mln. Cukrzycę typu drugiego zwykle kojarzymy z osobami starszymi, tymczasem badania pokazują, że coraz częściej dotyka także młodszych i dzieci. Zdaniem specjalistów to wina złego trybu życia, braku ruchu i złej diety.

Stan przedcukrzycowy jest naturalnym etapem rozwoju choroby i nie towarzyszą mu żadne specyficzne dolegliwości. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie poziomu cukru we krwi, aby chorobę wykryć na wczesnym etapie.

Nieleczona prowadzi do uszkodzeń i niewydolności wielu narządów: naczyń krwionośnych, serca, nerek, oczu czy nerwów.

Aktor Olaf Lubaszenko zachorował na cukrzycę w wieku 39 lat. Według niego, sygnałem ostrzegawczym jest znaczny przyrost wagi. – To zwykle, prędzej czy później, prowadzi do cukrzycy typu drugiego – ocenił i dodał, że trzeba obserwować swój organizm.

– Wsparcie członków rodziny ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wczesne wykrywanie choroby i leczenie – uważa profesor Maciej Małecki z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Cała rodzina jest zaangażowana w leczenie pacjenta i ten chory nie da sobie rady, jeśli nie otrzyma wsparcia od swoich najbliższych – zaznaczył.

Dodał, że są takie rodziny, w których wiele osób choruje na cukrzycę, gdyż jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie i środowiskowo. – Dlatego w tym kontekście hasło „W rodzinie siła” nabiera dodatkowego wymiaru – podkreślił profesor.

Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia podkreślił, że od 1 listopada chorzy na cukrzycę, którzy powinni przechodzić na insulinę mają nowe refundowane leki. Tak zwane flozyny podaje się pacjentom, aby właśnie opóźnić włączenie insuliny. Leki są dedykowane pacjentom z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym.

źródło:
Zobacz więcej