RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski: Miasto jest gotowe, by przejąć ścieki

Prezydent stolicy nie odpowiedział na pytania o wzrost opłat za wywóz śmieci (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Przełączenie ścieków z rurociągu tymczasowego na kolektory nastąpi w nocy z piątku na sobotę – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W związku z tym między MPWiK i Wodami Polskimi powstała grupa robocza.

Ruszyła naprawa kolektorów „Czajki”. Kosztuje dwa razy więcej, niż mówił Trzaskowski 

W tunelu pod Wisłą zamontowano już pierwsze elementy związane z naprawą kolektora doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni...

zobacz więcej

Trzaskowski potwierdził na konferencji prasowej, że miasto jest gotowe, aby przejąć ścieki, które od czasu awarii układu przesyłowego, do oczyszczalni „Czajka” pompowane są bypassem skonstruowanym przez stroną rządową, w tym Wody Polskie. Jak zaznaczył prezydent, stołeczne władze cały czas współpracują z Wodami.

– Przełączenie rurociągu tymczasowego na kolektory nastąpi w nocy z piątku na sobotę, czyli z 15 listopada na 16 listopada, dlatego że wtedy mamy najmniejszą objętość ścieków. W nocy dokładna, godzina zostanie dobrana – przekazał Trzaskowski.

Jak poinformował prezydent stolicy, powstała grupa robocza między MPWiK a Wodami Polskimi, które odpowiadają za sam proces przełączenia. – Jesteśmy gotowi, oczywiście, do pomocy w całym tym procesie – dodał.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że eksperci z politechniki wciąż badają wszystkie próbki. – Zostały zajęte próbki przez służby. W związku z tym czekamy, aż te próbki zostaną naszym ekspertom oddane do ostatecznej oceny – powiedział prezydent stolicy.

Dodał też, że własne dochodzenia prowadzą w tej sprawie zarówno CBA, prokuratura, jak i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a pod koniec grudnia zostanie przedstawiony ostateczny raport dotyczący przyczyn awarii.

Rafał Trzaskowski stwierdził też, że potwierdzają się informacje o tym, że głównymi „były problemy związane przede wszystkim z wykonaniem tego kolektora, ale również pojawiały się problemy w tej fazie projektowej, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór materiałów” – stwierdził prezydent stolicy.

Trzaskowski na końcu konferencji odpowiadał na pytania dziennikarzy. Zapytany o kwestię wywozu śmieci w stolicy – opłata ma być podwyższona nawet o kilkaset procent według informacji „Gazety Wyborczej” – odparł: – Niestety proszę o te pytania na godzinę 12 na konferencję wiceprezydenta Olszewskiego.

źródło:

Zobacz więcej