RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obrońcy życia apelują o zakaz aborcji eugenicznej

Zakazowi tzw. abrocji eugenicznej powino towarzyszyć zwiększenie pomocy dla rodzin opiekująych się chorymi dziećmi (fot. arch. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Członkowie Polskiego Towarzystwa Obrońców Życia Człowieka apelują do parlamentarzystów o zakaz tzw. aborcji eugenicznej. W liście otwartym wyrażają oczekiwanie, że państwo wesprze rodziny, które na co dzień zmagają się z opieką nad ciężko chorymi dziećmi.

„Jeśli trafi do mnie ustawa, to ją podpiszę”. Andrzej Duda zabrał głos w kwestii aborcji

– Zawsze deklarowałem, że jeżeli do mnie trafi ustawa, która likwiduje eugeniczną przesłankę zabiegu usunięcia ciąży, to ja z całą pewnością taką...

zobacz więcej

Przesłany do KAI list otwarty skierowany jest do posłów i senatorów nowej kadencji. Stowarzyszenie, które Od 20 lat zajmuje się obroną ludzkiego życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, apeluje o „uchwalenie już w pierwszym roku nowej kadencji zakazu aborcji eugenicznej oraz zwiększenie pomocy dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością”.

„Apelujemy o uchwalenie w tym celu ustawy eliminującej z ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży tzw. przesłankę eugeniczną, czyli możliwość zabicia nienarodzonego dziecka z uwagi na podejrzenie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” – czytamy w liście.

Stowarzyszenie podkreśla, że nauka wskazuje jednoznacznie, że życie zaczyna się w momencie poczęcia (zapłodnienia). „Aborcja z powodu podejrzenia choroby u dziecka nienarodzonego jest okrutnym zabójstwem bezbronnego człowieka” – przypominają.

W liście do parlamentarzystów przypomina się, że z raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2018 r. przeprowadzono w polskich szpitalach 1076 aborcji, z czego 1050 to właśnie aborcje eugeniczne.

„Doceniamy uchwalenie w 2016 r. ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin. Z naszych doświadczeń i obserwacji wynika jednak, że to wsparcie jest niewystarczające. Oczekujemy, że Parlament nowej kadencji rozszerzy uprawnienia rodzin, które na co dzień zmagają się z wieloma wyzwaniami i wydatkami, związanymi z opieką nad ciężko chorymi dziećmi” - czytamy w liście.

źródło:
Zobacz więcej