RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sikorski rozważa start w prawyborach PO. „W ustawionych brałem już udział”

Czas na zgłoszenie kandydatów w prawyborach wewnątrz PO jest do 19 listopada (fot. PAP/Rafał Guz)

Radosław Sikorski rozważa start w prawyborach Platformy Obywatelskiej na kandydata na prezydenta RP. Europoseł poinformował o tym w wywiadzie dla portalu Gazeta.pl. Zaznaczył, że zastanawia się, czy będzie to proces sprawiedliwy. – W ustawionych prawyborach brałem już udział – dodał.

„Jeśli Schetyna wystartuje na szefa PO, będę jego konkurentem”

– Grzegorz Schetyna powinien mieć konkurenta; jeśli podejmie decyzję, że wystartuje w wyborach na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, będę...

zobacz więcej

W 2010 roku Radosław Sikorski przegrał prawybory z Bronisławem Komorowskim, uzyskując 31,5 proc. głosów członków PO. Komorowski zdobył wtedy miażdżącą przewagę – 68,5 proc. głosów i został kandydatem partii na prezydenta.

Także teraz ugrupowanie zamierza przeprowadzić pewnego rodzaju prawybory. Decyzję w tej sprawie podjął w piątek Zarząd Krajowy Platformy. Powołana została Krajowa Komisja Wyborcza, która będzie przyjmować do 19 listopada zgłoszenia kandydatów. Przez kolejne trzy tygodnie będą oni prezentować swoje poglądy i propozycje.

Zdaniem Sikorskiego prawybory w PO muszą wzmocnić potencjalnego kandydata na urząd prezydenta. Polityk zadeklarował, że „rozważa” wzięcie w nich udziału, o ile odbędą się one zgodnie z regulaminem i wg zasad fair play, w których „aparat partyjny nie gra do jednej bramki”. – Przyglądam się temu – powiedział.

Wyboru kandydata ostatecznie dokonają w głosowaniu delegaci na Konwencję Krajową, która odbędzie się 14 grudnia. Jak ocenił Sikorski, „zdaje się”, że będzie to proces „dość demokratyczny”.

źródło:
Zobacz więcej