RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Happening KOD” i kartonowy czołg. MON zawiadomi prokuraturę

Na pl. Piłsudskiego mężczyzna w kartonowym czołgu jechał za schodzącymi z warty żołnierzami (fot. Facebook/OKO.Press)

Ministerstwo Obrony Narodowej złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia żołnierzy Wojska Polskiego – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Chodzi o sytuacje z placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie do schodzących z warty żołnierzy podjechał kartonowym „czołgiem” członek KOD.

Znieważenie pomnika ofiar smoleńskich. Mężczyzna wszedł na monument

Podczas składania kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej doszło do incydentu. Mężczyzna wszedł na monument i zaczął krzyczeć w stronę...

zobacz więcej

W sobotę w dniu miesięcznicy smoleńskiej grupa osób z Komitetu Obrony Demokracji próbowała zakłócić moment składania wieńców przez delegacje państwowe i partyjne pod pomnikiem ofiar katastrofy w Smoleńsku.

Te same osoby, które chciały dokonać prowokacji pod pomnikiem, usiłowały wyśmiać żołnierzy Wojska Polskiego, którzy pełnili wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Kiedy żołnierze schodzili z warty mężczyzna – w kartonowym czołgu z napisem „gdzie jest wrak?” – jechał za nimi. Jak poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, MON skieruje do prokuratury zawiadomienie o możliwym przestępstwie znieważenia żołnierzy.

„Happening KOD pod Grobem Nieznanego Żołnierza to absolutny skandal. Nie ma akceptacji dla takich zachowań” – napisał Błaszczak.

Oburzenie zachowaniem mężczyzny wyraził też wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” jeden z uczestników akcji KOD powiedział: „Skoro pl. Piłsudskiego to teraz teren wojskowy, myśleliśmy, że może jak przyjedziemy z czołgiem, to nas wpuszczą”.

źródło:
Zobacz więcej