RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zły sen zwiększa poziom stresu

Dorośli potrzebują od siedmiu do dziewięciu godzin snu (fot. pixabay/ErikaWittlieb)

Niespokojny sen lub jego niewystarczająca ilość, mogą zwiększać poziom stresu o 30 proc. - wskazują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Według Sleep Council nastolatki potrzebują od ośmiu do dziewięciu godzin snu, dorośli od siedmiu do dziewięciu godzin.

Sen. Oczyszcza mózg z toksyn. Ułatwia podejmowanie złożonych decyzji

Sen, obok zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, stanowi fundament zdrowego trybu życia. Jego brak ma niezwykle groźne następstwa. Nowe...

zobacz więcej

Z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Nature Human Behavior” wynika, że niespokojny sen lub jego brak negatywnie oddziałuje na funkcje kory przedczołowej, która wpływa na działanie pamięci roboczej, planowaniu ruchów i działań, rozważaniu ich konsekwencji, a także hamuje spontaniczne i często gwałtowne stany emocjonalne, których źródłem jest podwzgórze i układ limbiczny.

Badania, w których mierzono ilość snu i jego jakość, pozwoliły naukowcom ocenić, jaki będzie poziom stresu u uczestników badania następnego dnia. Podsumowując, badanie wykazało, że zły sen może zwiększyć poziom stresu danej osoby nawet o 30 procent.

„Badanie wskazuje, że niewystarczający sen wzmacnia poziom lęku i, przeciwnie, głęboki sen pomaga zmniejszyć taki stres” - wyjaśnia dr Eti Ben Simon z Centre for Human Sleep Science, główna autorka badania.

„Osoby z zaburzeniami lękowymi często zgłaszają zaburzenia snu, ale rzadko poprawa snu jest uważana za kliniczne zalecenie obniżania lęku” – dodaje ekspert.

Według Sleep Council nastolatki w wieku od 12 do 18 lat potrzebują od ośmiu do dziewięciu godzin snu, podczas gdy dorośli w wieku od 18 do 65 lat powinni spać od siedmiu do dziewięciu godzin.

źródło:

Zobacz więcej