RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sikorski z „Sowy” i Amber Room pamięta tylko menu. Zapomniał co mówił na taśmach?

Radosław Sikorski z rozmów, które nagrano, zapamiętał jedynie ośmiorniczki (fot. Adam Jagielak/Getty Images Poland/Getty Images)

Europoseł PO i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – odnosząc się do faktu kandydowania w prawyborach PO, które dotyczą wyborów prezydenckich – stwierdził, że jest lepszy od obecnego prezydenta Andrzeja Dudy. – Andrzej Duda trzykrotnie złamał konstytucję, a ja konsumowałem ośmiorniczki. Jak to zważyć? – pytał w TVN24. Czyżby z wizyt w warszawskich restauracjach z ważnymi politykami rządu PO-PSL Sikorski zapamiętał tylko pozycje z menu, opłacone zresztą – mimo przekonywania, że były to rozmowy prywatne – z pieniędzy publicznych?

Kontrola NIK w MSZ. Sikorski: Schnepf nie przep***ił tej biurwy jak trzeba

Kontrola NIK w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie w 2011 i 2012 r. Ustalono wtedy, że nowa rezydencja dla Ryszarda Schnepfa, ówczesnego ambasadora...

zobacz więcej

– Andrzej Duda trzykrotnie złamał konstytucję, a ja konsumowałem ośmiorniczki. Jak to zważyć? – pytał ironicznie Sikorski w TVN24.

Za kolację w restauracji Amber Room, którą w 2014 r. spożył Sikorski z wicepremierem Jackiem Rostowskim MSZ zapłaciło 1352,25 zł. Fragmenty rozmowy upublicznił wtedy „Wprost”.

– Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza fałszywe poczucie bezpieczeństwa. (...) Bullshit kompletny. Skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy. Kompletni frajerzy. Problem w Polsce jest taki, że mamy bardzo płytką dumę i niską samoocenę. Taka murzyńskość – mówił do Rostowskiego Sikorski.

W ostatnich latach nagrań rozmów Sikorskiego ujawniono więcej.

Na upublicznionej przez portal tvp.info taśmie z restauracji Sowa & Przyjaciele z lutego 2014 r. Sikorski słychać, jak polityk opisuje Grzegorza Schetynę. W rozmowie z prezesem Orlenu Jackiem Krawcem mówił o liderze PO, że „ma knajacki styl lwowskiego żulika”. Sikorski deklaruje, że go „kurna, lubi”, ale na premiera Schetyna się nie nadaje.

W trakcie rozmowy poruszany jest temat sporu między Schetyną a Tuskiem.

– Grzesiu, boczkiem, boczkiem, a jak przychodzi co do czego, to tchórzy.(…) Na miejscu Grzesia bym zagrał, że kandyduję. Grzesiu by dostał – moim zdaniem – do 40 procent, 35, 40 i to by mu dało immunitet na bycie ofiarą czystki, bo wtedy, wiesz, rywalowi nie wypada... i czekasz, aż się Donald wypierd***. Jak przegra wybory, no to wtedy wbijasz nóż w plecy, nie? – zastanawia się Sikorski.

Co zrobi każdemu Sikorski? Przemilczany fragment taśmy Onetu

– Loda każdemu zrobi – mówi Krzysztof Kilian, ówczesny prezes Polskiej Grupy Energetycznej, w rozmowie z Mateuszem Morawieckim. Rozmowa została...

zobacz więcej

Padł tu również wątek kosztów kolacji.

– To jest na nasz rachunek? – pyta Radosław Sikorski. – Sprawy wagi państwowej, toteż firma państwowa płaci – odpowiada mu Krawiec.

Z kolei w grudniu zeszłego roku portal tvp.info ujawnił nagranie rozmowy Sikorskiego z nieżyjącym dziś już biznesmenem Janem Kulczykiem. Można było usłyszeć, jaki pomysł miał Sikorski na to, by kontrola NIK w polskiej ambasadzie w USA kierowanej przez Ryszarda Schnepfa przebiegła korzystnie.

– Drobne błędy popełnił wiesz: przyjechała jakaś straszna biurwa z NIK-u… (…) Jakaś p**da wiesz, taka, zamiast ją dowartościować, przep*****lić jak trzeba, to dał jej jakieś biuro… – mówi Sikorski.

– I się zemściła, suka, i cale ministerstwo miało kłopoty z tego powodu… a trzeba było się poświęcić – dodaje.

– Dla ojczyzny. Jak Walewska – komentuje Kulczyk.

Z kolei wygląd stewardessy Kulczyka skomentował słowami, „jak to mówią angielscy gentelmani: nie zrzuciłbym z końca członka”.


RAPORT: Taśmy z warszawskich restauracji

źródło:
Zobacz więcej