RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie stawił się na wezwanie sądu”. Zarzuty dyscyplinarne dla prezesa „Iustitii”

Chodzi o niedopełnienie obowiązku stawienia się na wezwanie w charakterze świadka (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów wszczął postępowanie dyscyplinarne i postawił zarzuty prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Krystianowi Markiewiczowi i czworgu innym sędziom. Zarzuca się im, że nie stawili się przed rzecznikiem na wezwanie w związku z postępowaniem prowadzonym w sprawie tzw. domniemanej afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

„Zdrada państwa”, „defraudacja”. Postępowanie wobec Witalija Kliczki

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) wszczęło postępowanie karne wobec mera Kijowa. Witalij Kliczko odrzuca oskarżenia – informuje portal...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab, jego zastępca Przemysław Radzik wszczął postępowania wobec prezesa Markiewicza z Sądu Okręgowego w Katowicach, sędzi Moniki Ciemięgi z Sądu Rejonowego w Opolu, sędzi Katarzyny Kałwak z Sądu Rejonowego w Oleśnie, sędzi Moniki Frąckowiak z Sądu Rejonowego Poznań Nowe–Miasto i Wilda oraz sędziego Bartłomieja Starosty z Sądu Rejonowego w Sulęcinie.

W odniesieniu do prezesa Markiewicza rzecznik dyscyplinarny wskazał, że sędzia ten nie dopełnił obowiązku stawienia się na wezwanie w charakterze świadka przed rzecznikiem. Tym samym – zdaniem rzecznika – rażąco naruszył obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim. Zarzuty sformułowane wobec pozostałych sędziów zostały zredagowane w podobny sposób z modyfikacjami dotyczącymi dat ich popełnienia.

Prezes Markiewicz i inni sędziowie, którym postanowiono zarzuty, nie stawili się przed rzecznikiem na wezwanie w związku z postępowaniem prowadzonym w sprawie tzw. afery hejterskiej w MS. – Jak widać rzecznicy nie potrafią ścigać tych, o których media pisały, że tworzyli grupę hejterską, bo nie jest mi znany fakt, by którejkolwiek z tych osób dotychczas postawiono zarzuty, natomiast ścigani są ci sędziowie, którzy byli ofiarami hejtu, w tym nasz prezes – powiedział odnosząc się do informacji o postawieniu zarzutów dyscyplinarnych rzecznik prasowy „Iustitii” Bartłomiej Przymusiński.

źródło:
Zobacz więcej