RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wkrótce zostanie ogłoszony skład nowego rządu

Po zakończeniu posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości zostanie ogłoszona struktura oraz skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, ogłoszenie kandydatów na ministrów odbędzie się wieczorem w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej.

Sasin: możliwe, że będą korekty w składzie rządu po wyborach

Planem od początku było uzyskanie samodzielnej większości i wszystko wskazuje na to, że ten cel został osiągnięty – powiedział wicepremier Jacek...

zobacz więcej

Komitet Polityczny PiS zbierze się przy ul. Nowogrodzkiej po południu, a jednym z tematów ma być obsada stanowisk w nowym rządzie Zjednoczonej Prawicy.

W minionym tygodniu odbyło się kierownictwo Zjednoczonej Prawicy, w której skład poza Prawem i Sprawiedliwością wchodzą Solidarna Polska i Porozumienie. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel informował wtedy, że na spotkaniu ustalono strukturę przyszłego rządu i potwierdzono rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera.

Jak zapowiedział jeden z polityków biorących udział w tym spotkaniu, struktura nowego rządu ma się zmienić. – Kompetencje niektórych resortów zostaną podzielone. W innych przypadkach nastąpi połączenie – mówił polityk.

Jedną ze zmian w strukturze rządu ma być powołanie ministerstwa nadzorującego spółki Skarbu Państwa. Mówił o tym kilka dni temu w mediach m.in. wicepremier Jacek Sasin.

– Wszystko wskazuje na to, że ministerstwo będzie (...) takie, które będzie skupiać również nadzór nad spółkami Skarbu Państwa – powiedział Sasin w TVP.

Wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców.

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 43,6 proc. wyborców – wynika z sondażu exit poll...

zobacz więcej

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO – 134, SLD – 49, PSL – 30, a Konfederacja – 11.

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa.

W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń – Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

źródło:

Zobacz więcej