RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trwa strajk w Lufthansie. Odwołano 600 lotów

Według Luftahansy strajk dotknął ok. 180 tys. pasażerów (fot. PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS)
Według Luftahansy strajk dotknął ok. 180 tys. pasażerów (fot. PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS)

Drugi dzień z rzędu strajkuje personel pokładowy flagowych niemieckich linii lotniczych Lufthansa. W piątek głównie z lotnisk we Frankfurcie i Monachium odwołano ok. 600 lotów, a pierwszego dnia 48-godzinnego strajku – ok. 700 lotów – podała agencja dpa.

Kolejny strajk pracowników dużej linii lotniczej. Odwołano ponad tysiąc lotów

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ogłosiły, że odwołują w czwartek i piątek 1,3 tys. lotów. Informację podano po nieudanej próbie zablokowania w...

zobacz więcej

Według Luftahansy strajk dotknął ok. 180 tys. pasażerów korzystających zarówno z połączeń krajowych, jak i międzynarodowych.

Związek zawodowy personelu pokładowego Ufo nazwał dwudniową akcję protestacyjną elementem zaciekłego sporu z Lufthansą o płace i status prawny związku.

Mimo że strajk ma się zakończyć w piątek, niemiecki przewoźnik utrzymuje, że wpłynie on także na niektóre połączenia w sobotę, ponieważ samoloty i załogi muszą powrócić do swoich macierzystych portów lotniczych.

Związek UFO reprezentuje około 21 tys. członków załóg Lufthansy. Domaga się dla nich podwyżki uposażenia zasadniczego i dodatków płacowych, a także rozszerzenia możliwości zawierania normalnych umów o pracę przez pracowników sezonowych. Związek odrzucił przedstawioną przez Lufthansę propozycję porozumienia, nazywając ją „chwytem pod publiczkę”. Zagroził rozszerzeniem strajku na linie związane z Lufthansą, m.in. Eurowings.

Do kwietnia przyszłego roku sąd pracy musi wydać wyrok w sprawie wniosku Lufthansy o odebranie Ufo statusu związku uprawnionego do zawierania umów zbiorowych. Ufo obawia się szczególnie tego, że Lufthansa mogłaby zawrzeć umowę dotyczącą personelu kabinowego z konkurencyjnym związkiem Verdi, który wchodzi w skład niemieckiej federacji związkowej DGB.

źródło:
Zobacz więcej