RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzęsienie ziemi w Iranie. Zginęło pięć osób

Według pierwotnych szacunków trzęsienie miało mieć magnitudę 5,8 (fot. REUTERS/Hamad I Mohammed)

W trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło północno-zachodni Iran, zginęło pięć osób, a 120 odniosło rany – podały władze. W ocenie Instytutu Geofizycznego Uniwersytetu w Teheranie epicentrum wstrząsów o magnitudzie 5,9 było oddalone o 120 km od miasta Tebriz.

Obława na 15-letnią Polkę w Niemczech. „Zabiła nożem trzyletniego brata”

Po trwającej kilka godzin obławie niemieccy policjanci zatrzymali 15-letnią Polkę. Dziewczyna jest podejrzana o zamordowanie swojego trzyletniego...

zobacz więcej

Wstrząsy wywołały panikę w tym zamieszkiwanym przez 1,4 mln ludzi mieście. Wystraszeni ludzie w popłochu wyskakiwali wybiegali z domów na ulice i place - podała państwowa telewizja. Głębokość wstrząsów oceniono na 8 km.

Według pierwotnych szacunków trzęsienie miało mieć magnitudę 5,8, a jego epicentrum znajdowało się w pobliżu miasta Hasztrud w stanie Azerbejdżan Wschodni.

Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne EMSC zlokalizowane w południowej Francji podawało, że hipocentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 51 km.

Iran położony jest na styku ważnych uskoków tektonicznych i w związku z tym na jego terytorium stosunkowo często dochodzi do trzęsień ziemi. W 2003 r. trzęsienie o magnitudzie 6,6 doprowadziło do śmierci ok. 31 tys. ludzi i zrównało z ziemią miasta Bam, którego historia sięgała czasów starożytnych.

Przed prawie rokiem - 28 listopada 2018 r. blisko 650 osób odniosło obrażenia na skutek trzęsienia ziemi, do jakiego doszło w zachodnim Iranie, przy granicy z Irakiem. Odnotowano wtedy stosunkowo duże zniszczenia materialne, ale nikt nie stracił życia.

źródło:

Zobacz więcej