RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja formuje nowe dywizje lotnicze, między innymi przy granicy z Polską

Jednostki stacjonujące 30 km od granicy z Polską będą dysponować między innymi samolotami wielozadaniowymi Su-24M (fot. TASS\TASS via Getty Images)

Rosyjska Marynarka Wojenna formuje dwie nowe dywizje lotnicze. Mają one stacjonować na Krymie i w tzw. enklawie królewieckiej. Chodzi między innymi o nadzór nad operacjami na obszarze mórz (Bałtyckiego i Czarnego) oraz na terenach przyległych. Ale eskadry samolotów wielozadaniowych i bombowców zdolnych przenosić taktyczne ładunki jądrowe mają stacjonować w Wystruci (ros. Czerniachowsk). Tylko 30 km od granicy z Polską, aż 120 km od wybrzeża.

Największe manewry Centr-2019. Kolejna maskirowka armii Putina

Ponad sto tysięcy żołnierzy z ośmiu krajów. Ćwiczenia jak Rosja długa i szeroka, od środkowoazjatyckich stepów po arktyczną tundrę. Centr-2019 to...

zobacz więcej

Jak ocenia branżowy portal defence24.pl, zmiany podyktowane są między innymi chęcią wzmocnienia „kluczowych dla Moskwy obszarów”. „Nowe związki taktyczno-operacyjne mają usprawnić proces kierowania zgrupowaniami lotnictwa, a ich efektywność zwiększa wprowadzanie najnowszych rozwiązań w zakresie zautomatyzowanego systemu dowodzenia oraz systemów łączności i przekazywania danych” – czytamy w artykule.

Jak wynika z przedstawionych zestawień, w skład dywizji stacjonującej w enklawie królewieckiej wejdzie 4. Gwardyjski Samodzielny Pułk Lotnictwa Szturmowego Morskiego z bazą w Wystruci. Będzie on dysponował dwunastoma samolotami wielozadaniowymi Su-24M oraz taką samą liczbą bombowców Su-30SM, które mogą przenosić taktyczne ładunki jądrowe.

Takie same maszyny otrzyma 43. Pułk Szturmowego Lotnictwa Morskiego z Nowofiodorowki na Krymie.

Ponadto królewiecka dywizja będzie dysponować wielozadaniowymi suchojami 27SM(3), śmigłowcami bojowymi i samolotami transportowymi. W skład wyposażenia dywizji krymskiej oprócz analogicznego sprzętu, wejdą w skład również amfibie.

źródło:
Zobacz więcej